“Sony” do të rrisë shpejtësinë e Internetit

Publikuar: 18.04.2013 - 09:23

Tokio, 18 prill - Korporata japoneze “Sony” planifikon tė vėrė nė pėrdorim nė vend rrjetin e fibrave optike, i cili do tė mundėsojė njė shpejtėsi shkarkimi nė Internet deri nė 2 gigabit pėr sekondė.

Atė mund ta pėrdorin banorėt e Tokios dhe prefekturave pėrreth. Pagesa mujore pėr ofruesin do tė jetė rreth 50 $.

Banorėt e Japonisė dhe Koresė sė Jugut pėrfitojnė prej kohėsh nga shėrbimet wideband. Megjithatė, nė vendet e tjera deri mė tani nuk mund tė pėrsėritet ky efekt. Pėrdorimi i njė kanali tė tillė wideband kushton tepėr shtrenjtė. Prandaj propabiliteti, qė shėrbimi tė pėrhapet jashtė kufijve tė Japonisė, sot duket tė jetė fare i vogėl.