Ngrohja qendrore dhe izolimi termik ndikojnë mirë në shëndet

Publikuar: 07.04.2013 - 16:36

Ngrohja qendrore dhe aplikimi i izolimit tė mirė termik nė ndėrtesė ndihmojnė shėndetin fizik dhe mental, ka treguar hulumtimi britanik.“Mendoj qė mesazhi kryesor ėshtė qė pėrmirėsimi i kushteve tė banimit  mund tė pėrmirėsojė shėndetin, veēanėrisht  nėse pėrmirėsimet e bėra nė fushėn energjisė dhe ngrohjes kryhen nė njėsitė banuese ku jetojnė personat me probleme respiratore”, thotė Hillary Thomson, udhėheqėse e hulumtimit nga Medical Research Council nė Glasgow.

Disa hulumtime deri tani kanė lidhu kushtet e kėqija tė banimit me shėndetin  keq por shkencėtarėt kanė vėnė nė pikėpyetje kualitetin e atyre dėshmive, thotė Thomson dhe shpjegon se si ka qenė problem tė ndahen efektet e kushteve tė kėqija tė banimit nga faktorėt tjerė qė kanė luajtur rol si mosha dhe varfėria.

Sipas rezultateve tė hulumtimit tė publikuar nė revistėn Cochrane Library, me shėndetin e keq mė sė shpeshti nė shtėpi lidhen ajri jokualitativ, ngrohja dhe lagėshtia, radoni, zhurma, pluhuri, tymi i cigareve, rėniet dhe zjarri.

Pėr tė vėrtetuar nėse kushtet e pėrmirėsuara tė jetesės nė shtėpi pėrmirėsojnė shėndetin e banorėve shkencėtarėt kanė pėrpunuar rezultatet e 39 anketave. Kanė vėrtetuar qė pėr shembull nė ndėrtesėn nė tė cilėn ėshtė vendosur izolimi i jashtėm termik numri i personave me gjendje tė keqe shėndetėsore ėshtė reduktuar pėr 40 pėr qind.