Ekziston jeta përtej vdekjes?

Publikuar: 05.04.2013 - 18:13

Pothuajse tė gjithė njerėzit besojnė se njė jetė kemi. Madje ka edhe shprehje tė tilla si  “jemi tė pėrkohshėm nė kėtė botė”. Vdekjes nuk i shpėton askush, madje thuhet se ēfarėdo qė tė bėsh nė kėtė jetė apo ēfarėdo qė tė zotėrosh nė fund tė fundit do vdesėsh si gjithė tė tjerėt. Sekte tė ndryshme fetare flasin pėr jetė pėrtej vdekjes apo e njohur ndryshe si “parajsa”. Nga pikėpamja shkencore askush nuk ka ngritur pyetje se ēfarė ndodh me shpirtin e njeriut, ku shkon ai dhe a vdes vėrtet njeriu.

Teoria mė e fundit shkencore thotė se “vdekja nuk ėshtė akti final”, shkruan nė blogun e tij eksperti pėr teknologjinė e avancuar tė qelizave Robert Lanza.

Sipas fizikės kuantike, disa aspekte nuk mund tė parashikohen nė mėnyrė absolute. Ekzistojnė njė sėrė observimesh tė mundshme dhe secila ka probabilitet tė ndryshėm. Njė tjetėr shpjegim qė haset vazhdimisht ėshtė interpretimi i “shumė botėve”, sipas tė cilit ēdonjėra nga kėto observime korrespondon me njė univers tjetėr (multiunivers). Teoria e re shkencore, e quajtur biocentrizmi, shumė pak ka spastruar kėto ide. Ekziston numėr i pakufishėm i universeve dhe gjithēka qė do tė mund tė ndodhte, ndodh brenda tyre, transmeton BW.

Sipas kėsaj analize, vdekja nuk ekziston nė kuptimin e plotė. Tė gjitha universet e mundshme ekzistojnė nė tė njėjtėn kohė, pa marrė parasysh se ēka ndodhė brenda tyre. Ėshtė e vėrtetė qė trupat tanė janė tė pėrcaktuar qė tė asgjėsohen njė ditė, ndjenja e jetės – kush jam unė - ėshtė nė tė vėrtetė njė fontanė me energji prej 20 vatėsh dhe pikėrisht kjo energji e kontrollon trurin. Mirėpo, kjo energji nuk zhduket pas vdekjes. Njėra nga aksiomat mė tė besueshme tė shkencės ėshtė ajo se energjia kurrė nuk vdes, ajo nuk mund as tė krijohet as tė asgjėsohet.

Aziz Kozmaqi06.04.2013/05:10

Nuk eshte lehte te flasesh ne lidhje me shpirtin,vetedijen,energjine elektromagnetike apo energjine 20 vateshe qe po e permend ky shkencetare,sepse shkenca shume pak din ne kete drejtim.Por dua te them se keto vitet e fundit ne Perendim eshte duke u perdore nje term i ri apo nje lloj i ri i energjiseENERGJIA E MENQURsmart energyPo supozohet se ne mes te berthames se atomit dhe elektroneve nuk ka zbraztesi por ajo hapesire eshte e mbushur me energji te menqur qe mundeson kryerjen e miliarda proqeseve te nderlikuara mbrenda nje organizmi te gjalle dhe jo te gjalle,duke fillue nga lindja rritja dhe vdekja e edhe pas vdekjes.Pasiqe shkenca deri me sot flet dhe pranon rrezet X,Gama,Ultraviolete,Driten e zakonshme,rrezet ultra te kuqe,mikro valet dhe radiovalet ajo eshte shume afer te pranoj edhe egzistencen e energjise se menqur apo SHPIRTITsi nje lloj i ri i energjise apo valeve elektromagnetike qe nuk zhduket kurre por egziston perhere ne Univers sikur edhe qdo lloj tjeter energjie.

PEJA06.04.2013/00:04

BESART KURANI ESHTE NJE LECK E VJETRUAR PERPLOT ME GENJESHTAR QE I KA KALUAR KOHA MOTI TANIME AS NJERZIT NAIV NUK I BESOJNË E LERE ME TE MENQURIT, TOKA EGTISTON ME MILJARDA VJET AKOMA DERI SOT ASKUSH NUK ESHTE RINGJALLË DHE KURRRR NUK DO RINGJALLEMI, NE JETOJMË NE SHEKULLIN 21 KU SHKECA KA ARRITUR KULMIN PRANDAJ NUK BEN TE BESOJMË NE PRRALLA DHE FANTATMA, NJERIU DO VAZHDOJ TE JETOJ PERGJITHMONË KESHTU NESE NUK NDODHË NDONJE FATKEQSI NATYRORE, SMUNDJE APO LUFTË SHFAROSESE

Besarti05.04.2013/23:31

Sillu oshtillu sheknctart po vine ne perfunidimet qe i kan sejll Librat e Shejt Kuran Te ... ti e Inxhili sidomos kurani eshte i mbushur me argumnte shkencore qe tek ne vitet e fundit i kan cek shkenctaret

HEROI05.04.2013/22:28

VALLA KUR TE VDES NJERIU E PATI LAJTI DURT ME SOD E SAPUN KJO ESHT KREJT RREN JET TJETER PERPOS KESAJ QE PO JETOJM SKA DHE BESOJ SE ZDO KET.