Këshilla për lëkurë që e dëshiron çdokush

Publikuar: 13.03.2013 - 16:47

Provoni disa nga kėto kėshilla qė ju sjellim pėr tė pasur lėkurė tė bukur dhe pastėr me shkėlqim natyral. Lėkurė, tė cilėn e dėshiron ēdokush.

Mbrojtja nga dielli. - Kėtė me siguri e keni dėgjuar shumė herė. Duheni ta dini qė madje 90 pėr qind e rrudhave shkaktohen me ekspozimin nė diell. Shumė mė lehtė ėshtė tė parandaloni se sa tė shėroni. Mos kurseni kremin pėr mbrojtje nga dielli gjatė muajve dimėrorė, sepse rrezatimi ėshtė njėlloj i dėmshėm si gjatė muajve verorė. Kėrkon kremin i cili ju mbron nga rrezet UVA dhe UVB. Rrezet UVA janė pėrgjegjėse pėr krijimin  e rrudhave, ndėrsa UVB pėr krijimin e kancerit tė lėkurės.

Pastrojeni kozmetikėn. - Madje 72 pėr qind e femrave kurrė nuk ka pastruar produktet e kozmetikės (brushat, sfungjerėt dhe ngjashėm). Duheni t’i pastroni tė paktėn njė herė nė 2 deri 3 javė. Pėrzini disa pika shampon ose mjete pėr pastrimin e fytyrės nė njė filxhan uji tė nxehtė. Zhytni nė tė brushat, lėrini disa minuta, fshini pak, shpėrlani me ujė tė nxehtė dhe lėrini tė thahen nė ajėr.

Frutat arrore. - Frutat arrore janė tė shkėlqyeshme pėr lėkurėn tuaj, sepse janė burim i pasur me acidet e pangopura yndyrore tė cilat do tė reduktojnė inflamacionin e lėkurės dhe parandalojnė krijimin e akneve dhe puērrave. Ēdo ditė hani tė paktėn gjysmė filxhani me fruta arrore sipas dėshirės, qė lėkura juaj tė jetė e bukur.

Pastrojeni telefonin. - Shkencėtarėt kanė dėshmuar qė nė telefon gjenden njė numėr i madh i baktereve, duke pėrfshirė edhe ato nga tualeti publik, transporti i qytetit dhe ngjashėm. Nė tė vėrtetė, ekrani i telefonit pėrmban aq shumė baktere dhe viruse dhe atė nė sasi, e cila ėshtė e ngjashme me atė kur dikush ju teshtin nė fytyrė. Ka peceta dezinfektuese pėr pajisjet elektronike qė janė tė mira dhe efikase. Telefonin tuaj pastrojeni disa herė nė ditė.

Shmangni produktet e qumėshtit. - Madje edhe pak qumėsht qė pėrdorni pėr ta pėrgatitur kafenė te disa persona shkakton krijimin e puērrave dhe akneve. Nėse vėreni shfaqje mė tė madhe tė puērrave pas konsumimit tė produkteve tė qumėshtit, filloni t’i shmangni. Nėse nuk mundeni pa qumėsht dhe produkte tė qumėshtit, konsumoni llojet e skremuara.

Pėrdorni retinol. - Ēdo person duhet tė pėrdorė retinol. Pėrshpejton prodhimin e kolagjenit, i cili e bėn lėkurėn tuaj tė fortė dhe tė re. Retinoli mund tė reduktojė dukjen e rrudhave, tė parandalojė krijimin e akneve dhe rrudhave, nė masė tė madhe tė largojė shenjat e dėmtimit tė lėkurės tė shkaktuar me ekspozimin nė diell, ndėrsa disa hulumtime kanė treguar qė redukton rrezikun nga kanceri i lėkurės.

Flini. - Mungesa e gjumit do tė ngadalėsojė qarkullimin, lėkura juaj do tė duket e lodhur, do tė keni qarqe rreth syrit dhe ka shumė mundėsi qė do tė vėreni njollat e errėta nėn sy. Juve, trupit tuaj dhe lėkurės i nevojiten tė paktėn 7 orė gjumė pėr tė absorbuar tė gjithė nutrientėt qė i keni konsumuar gjatė ditės.

Piling. - Piling ėshtė i shkėlqyeshėm pėr personat qė luftojnė me poret. Ėshtė e ēuditshme se si poret, qė janė kaq tė vogla mund tė duken kaq tė mėdha. Poret duken edhe mė tė mėdha nėse janė tė mbushura me pisllėk, vajra dhe qelizat e vdekura tė qelizės. Kur t’i largoni tė gjitha, ato menjėherė do tė duken mė tė vogla. Piling ėshtė mėnyra mė e mira pėr largimin e pisllėqeve tė fytyrės, ndėrsa ekspertėt e rekomandojnė dy herė nė javė.

Pastroni fytyrėn para gjumit. - Shumė femra shkojnė nė shtrat me grim nė fytyrė. Pėrveē qė do tė mbyllė poret tuaja, mund ta thajė edhe mė shumė lėkurėn tuaj dhe tė shkaktojė qėrim tė lėkurės.  Zgjidhni mjete pėr pastrimin e fytyrės qė i pėrgjigjen tipit tuaj tė lėkurės dhe mos shkoni kurrė tė flini para se tė pastroni grimin.

Shmangni ujin e nxehtė. - Pavarėsisht asaj qė ju pėrshtatet, uji i nxehtė ėshtė mė e keqja qė mund tė bėni pėr fytyrėn tuaj. Pėrveē qė shpėrlan vajrat e rėndėsishme nga lėkura, e bėn atė edhe tė irrituar. Kur jeni nė tė njėzetat, lėkura do tė shėrohet shumė mė shpejt pas dushit tė nxehtė, por nė tė tridhjetat do t’i duhen edhe disa orė.

Shumica e kremrave dhe losioneve pėrmbajnė pėrbėrės kyē qė krijojnė  shtresėn mbrojtėse nė lėkurė. Pėrdorni kremrat qė i pėrgjigjen tipit tuaj tė lėkurės. Vėreni para gjumit, para se tė dilni nė ajėr tė ftohtė dhe pas pastrimit tė fytyrės. Mos pėrdorni shumė produkte njėkohėsisht, sepse mund tė kenė efekt negativ nė lėkurė.

Syzet e diellit. - Shkencėtarėt kanė konstatuar qė syzet e diellit mbrojnė zonėn rreth syve nė mėnyrė mė efikase se sa kremi pėr rrezitje. Lėkura rreth syve ėshtė e hollė dhe e ndjeshme dhe i nevojitet mė shumė kujdes dhe vėmendje. Nė lėkurėn rreth syve vėrehen shenjat e para tė plakjes. Prandaj ėshtė e rėndėsishme tė kujdeseni pėr to si duhet.

Pini ujė. - Do tė ndihmojė nė shpėlarjen e toksinave nga trupi qė shkaktojnė krijimin e inflamacioneve, akneve dhe puērrave. Ndihmon nė bartjen e nutrientėve dhe oksigjenit deri te qelizat e lėkurės, parandalon dehidrimin i cili shkakton plakjen e parakohshme tė lėkurės. Nėse jeni adhurues tė lėngjeve, nė ujė shtrydhni frutėn tuaj tė preferuar.

Mbani duart larg nga fytyra. – Edhe vetėm mbajtja afatshkurtėr e duarve nė fytyrė mund tė dėmtojė lėkurėn tuaj. Dermatologėt theksojnė se si shumicės sė personave fytyra u pastrohet vetvetiu nėse nuk e prekin fytyrėn me duar. Me duar prekni sipėrfaqe tė ndryshme, dhe pas kėsaj prekni fytyrėn. Me shtrydhjen e puērrave vjen deri te inflamacionet, ndėrsa njėkohėsisht bakteret i shtyni thellė nė pore. Nėse nuk mund tė rezistoni shtrydhjen e puērrave, lėrjani kėtė gjė ekspertit.

angjelina krasniqi14.03.2013/08:17

SA MIR