Sigurohet mbrojtja për peshkaqenët e rrezikuar

Publikuar: 11.03.2013 - 17:57

Bangkok, 11 mars - Konventa pėr Tregtinė Ndėrkombėtare tė Specieve tė Rrezikuara ka arritur tė sigurojė mbrojtje mė tė madhe pėr pesė lloje tė peshkaqenėve.Ajo ka votuar sot nė Bangkok pėr tė kufizuar tregtinė ndėrkufitare me tre lloje peshkaqenėsh me kokė ēekani dhe dy lloje tė tjera, transmeton REL.

Megjithatė, Konventa nuk ka arritur tė ndalojė plotėsisht tregtinė e tyre, pėr shkak tė kundėrshtimeve nga Japonia dhe Kina.

Dy vendet aziatike janė ndėr konsumueset mė tė mėdha tė prodhimeve tė peshkaqenit.

Masa duhet tė miratohet formalisht edhe nga sesioni parlamentar i Konventės, qė zhvillon punimet kėtė javė.