Shkencëtari japonez parashikon cunami në Stamboll

Publikuar: 07.03.2013 - 20:06

Ankara, 7 mars - Pėr disa vite nė rajonin e Detit Marmara pritet njė tėrmet me njė intensitet prej 7 deri nė 7.5 ballė tė shkallės Richter, parashikon njė ekspert japonez, shkruan gazeta turke “Radikal”.

Fumio Kaneno, ekspert i shėrbimit pėr veprime gjatė katastrofave pranė Agjencisė pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar tė Japonisė, nė muajt e kaluar e ka hulumtuar aktivitetin sizmik nė rajonin e Detit Marmara nė observatorin sizmik Kandili nė Stamboll.

Sipas Kanekos, mundėsia e tėrmetit nė rajonin e Detit Marmara (Turqia veriperėndimore) ėshtė e lartė, por intensiteti nuk do tė kalojė 7 deri nė 7.5 ballė tė Richterit.

Ai theksoi se qėndrueshmėria e ndėrtesave nė Turqi ėshtė dy deri nė tre herė mė e dobėt nga ajo e ndėrtesave nė Japoni, pėr shkak se tėrmete tė tilla sipas intensitetit nė tė dy vendet do tė kishin pasoja tė ndryshme.

Sipas Kanekos, tėrmeti nė Marmara do tė shkaktojė edhe cunami, qė nuk do ta godasė fuqishėm Bursėn, por do tė ketė pasoja tė mėdha pėr Stambollin.

Shkencėtari merr pjesė nė projektin pėr ushtrime shkollore nė Turqi me qėllim tė rritjes sė efikasitetit tė ndikimeve tė nxėnėsve gjatė tėrmetit.

Kujtim Svirca08.03.2013/10:14

Ishalla kurr nuk i hup fara Turkit. zoti i ndihmoft krej muslimaneve, poashtu njerzve te mire qe nuk ja dojne askujt te keqen.

Oksi08.03.2013/00:29

Shpresojme qe do te fundoset dhe metej presim nje fundosje tek serbet dhe ruset

jakupi07.03.2013/21:01

ISHALLA I HUP FARA TURKUT