Tech Robotin eksplorues të Marsit “Curiosity” e vunë në “gjumë”

Publikuar: 07.03.2013 - 15:07

Passadena, 7 mars - Sipas tė dhėnave tė Agjencisė aerokozmike amerikane, plazma e tejnxehur, e cila pėrfaqėson nė vetvete njė rrymė tė fuqishme protonesh, elektronesh dhe elementesh tė rėndė, po rend drejt Planetit tė Kuq me njė shpejtėsi prej disa milionė kilometrash nė orė.

Manifestime tė tilla tė aktivitetit diellor mund tė shkaktojnė stuhi magnetike, tė prishin punėn e linjave tė energjisė elektrike, tė pajisjeve elektrike dhe sateliteve pranė Tokės. Nė NASA vendosėn tė sigurohen dhe me ndihmėn e komandave nga Toka fikėn pajisjet e furnizimit me energji tė robotit eksplorues tė Marsit (ang. Mars Rover) “Curiosity”.

Roboti eksplorues i Marsit mbėrriti nė Planetin e Kuq nė gusht tė vitit 2012 pėr tė hetuar kraterin Gale.