Rrushi në shërbim të shëndetit

Publikuar: 27.02.2013 - 19:32

Rrushi vjen nė madhėsi, forma dhe shije tė ndryshme. Rrushi i zi pėrdoret pėr prodhimin e verės sė kuqe, e cila ėshtė njė nga pijet mė tė shėndetshme, sepse pėrmban resveratrol, i cili nuk gjendet nė verėn e bardhė. Resveratroli ka efekt antikacerogjen, antiinflamator dhe antivirusal dhe po ashtu parandalon shfaqjen e parakohshme tė shenjave tė plakjes.

Farat e rrushit janė tė pasur me flavonoide tė cilat janė tė shkėlqyeshme pėr luftėn kundėr shumė sėmundjeve, prandaj gjatė pėrgatitjes sė lėngut nga rrushi shfrytėzoni edhe farat.

Vlera ushqyese. - Rrushi ėshtė burim i pasur me vitamina A, B1, B2, B6 dhe C. Po ashtu pėrmban sasi tė madhe tė flavonoideve, tė cilat mė sė shumti janė tė pranishme nė rrushin e zi. Ėshtė burim i shkėlqyeshėm i mineraleve tė kalciumit, klorit, bakrit, fluorit, hekurit magnezit, manganit, fosforit, kaliumit, silicit dhe squfurit.

Lėkura e rrushit pėrmban beta karoten dhe likopenė dhe fitonutrientet siē ėshtė resveratroli. Farat kanė efekt antioksdidativ, tė cilat mbrojnė trupin nga radikalet e lira dhe nxisin rritjen e qelizave tė reja.

Mpiksjet e gjakut. - Lėngu i rrushit mund tė parandalojė krijimin e mpiksjeve tė gjakut dhe pėrmirėson qarkullimin.

Vepim antiinflamator. - Veprimi antiinflamator i rrushit parandalon krijimin e proceseve tė ndryshme inflamatore, lehtėson simptomat e astmės, reumės dhe gihtit (artritit urik).

Arteroskleroza. - Resveratroli ėshtė i shkėlqyeshėm pėr ruajtjen e shėndetit tė mureve tė artereve, parandalon fryrjen e tyre dhe mbledhjen e pllakave nė artere.

Fshikėza. - Parandalon krijimin e gurėve tė veshkave dhe nxit trupin pėr t'u liruar nga gurėt dhe pėrmirėson urinimin duke nxitur sistemim urinar pėr t'u liruar nga toksina.

Kanceri. - Rrushi ėshtė i mbushur me antioksidantė tė cilėt parandalojnė krijimin e qelizave kancerogjene.

Kapsllėku. - Lėngu i rrushit ka efekt tė lehtė laksativ. Gjatė ditės pini rreth 200 ml lėng tė rrushit pėr tė nxitur punėn e sistemit tretės.

Sytė. - Flavonoidet nė mėnyrė tė suksesshme ruajnė shėndetin e syve dhe parandalojnė krijimin e sėmundjeve tė syve tė shkaktuara me plakje.

Zemra. - Rrushi do tė forcojė zemrėn, rregullojė punėn e saj, parandalojė krijimin e sėmundjeve tė zemrės dhe sulmit nė zemėr. Pėr tė mbrojtur zemrėn tuaj, hani rrush ēdo ditė.

Mėlēia. - Prania e mineraleve tė ndryshme do tė nxisė lirimin e mėlēisė nga toksinat dhe do tė pėrmirėsojė punėn e saj.

Lėkura. - Lėngu i rrushit do tė pastrojė lėkurėn nga ndotėsitė, do tė largojė vajin e tepėrt, do ta qetėsojė dhe reduktojė praninė e akneve.

Kėshillat pėr konsumim. - Rrushi ėshtė nga ushqimet tė cilat fatkeqėsisht janė tė mbushura me pesticide, prandaj do tė ishte mirė qė tė hani rrush tė kultivuar organikisht.

Rrushin mund ta pastroni ashtu qė e zhytni nė tretjen e ujit me uthull molle dhe ta lėni tė qėndrojė 10 deri 15 minuta dhe pastaj ta shpėrlani.