Sony: PlayStation 4 nuk bllokon lojërat e shfrytëzuara

Publikuar: 27.02.2013 - 18:36

Ka pasur mjaft debate sė fundi rreth informatės qė Xbox konzola e ardhme e Microsoftit do tė bllojė lojėrat e shfrytėzuara. Nė tėrė kėtė rrėfim u pėrzie edhe drejtori financiar i kompanisė GameStop i cili kishte thėnė qė 60 pėr qind e shfrytėzuesve u kishin thėnė qė nuk do tė blenin konzolėn next-gen nėse kjo do tė nėnkuptonte qė nuk mund t’i luajnė edhe lojėrat e shfrytėzuara, gjegjėsisht lojėrat e “dorės sė dytė”. Tani edhe Sony pas konferencės sė vet ku prezentoi konzolėn e re PlayStation 4 u deklarua pėr kėtė punė. Dhe pėr tė qetėsuar lojtarėt u kujdes kryetari i Sony Worldwide Studio, Shuhei Joshida, i cili tha pėr Eurogamer qė PlayStation 4 nuk do tė bllokojė lojėrat e shfrytėzuara: “Shfrytėzuesit blejnė formėn fizike, ata duan ta shfrytėzojnė gjithandej, apo jo?”. Ka shumė gjėra tė panjohura akoma pėr konzolėn e re tė Sonyt, por tė paktėn kjo ēėshtje tashmė ėshtė zgjidhur nė mėnyrė pozitive. Mund tė merrni frymė lirisht...