Shërimi i ligamenteve pa operacion?

Publikuar: 23.02.2013 - 21:23

Shkencėtarėt kanė zbuluat qė madje njė e katėrta e skiatorėve me lėndime tė ligamenteve tė gjunjėve mund tė shėrohen pa operacion.Shkencėtarėt kanė vrojtuar shėndetin e 63 personave qė kanė pasur kėputje tė ligamenteve tė pėrparme nė gju tė shkaktuara nga skijimi dhe kanė pėrcaktuar qė 2 teste qė kryhen 6 deri 12 javė pas lėndimit mund tė ndihmojnė nė marrjen e vendimit pėr atė nėse ėshtė i nevojshėm apo jo operacioni.

“Disa persona me kėputjen e ligamentit tė pėrparmė tregojnė shenja tė shkėlqyeshme tė shėrimit, dhe atė pa operacion”, ka deklaruar udhėheqėsi i hulumtimit, dr. Robert Marx.

Ligamenti mund tė shėrohet vetvetiu dhe pastaj do tė stabilizohet gjuri. Njė numėr i madh i personave pas shėrimit mund t’i kthehen sportit, madje edhe skijimit.

Operacioni nuk ėshtė gjithmonė zgjidhja mė e mirė, veēanėrisht pėr personat qė janė mė tė vjetėr se 40 vjet dhe kanė mungesė tė pėrqindjes sė masės muskulore. Pėr ata shėrimi pas operimit mund tė zgjasė shumė dhe tė jetė i lodhshėm.

Kėputja e ligamenteve e shkaktuar me skijim ėshtė mė pak traumatike se kėputja e shkaktuar me sportet qė pėrfshijnė ndėrrimin e shpejt tė lėvizjeve tė papritura, siē ėshtė futbolli.

Kėputja e ligamentit pėr pėrparmė tė gjurit, qė shkaktohet nga skijimi rekreativ nė shumicėn e rasteve nuk kėrkon operacion. Duhet tė prisni 6 deri 12 javė pėrveē nėse nuk ekzistojnė arsye tė dukshme pėr shkak tė tė cilave operacioni ėshtė i domosdoshėm, siē janė dėmtimet e meniskut ose dėmtimet mė tė mėdha tė ligamenteve.

Te shumica e skiatorėve rekreativ nuk dėmtohet menisku dhe nuk vjen deri te dėmtimet mė tė mėdha tė ligamenteve, prandaj qasja jo-operative nė numrin mė tė madh tė rasteve ėshtė e suksesshme.

Megjithatė, mos nxirrni konkludime dhe vendime nė mėnyrė tė pavarur, por me ndihmėn e ortopedit, i cili do t’ju kėshilloj dhe ndihmojė nė marrjen e vendimeve, se ēka ėshtė mė sė miri pėr ju.