A jeni intolerantë në laktozë?

Publikuar: 15.02.2013 - 15:43

Tridhjetė minuta kanė kaluar qysh se keni ngrėnė akullore, ndėrsa tani ndjeni dhimbje dhe irritim nė lukth. Nėse kėto simptoma ju duken tė njohura, ka shumė gjasa qė jeni intolerant nė laktozė.

Laktoza ėshtė sheqeri kryesor nė qumėsht dhe nė shumicėn e produkteve qumėshtore. Zorra juaj e hollė liron enzimėn e quajtur laktazė, e cila ju ndihmon tek tretja e kėtij sheqeri. Kur jeni intolerant nė laktozė sistemi juaj tretės nuk prodhon mjaftueshėm laktazė. Fatkeqėsisht, intolerenca nė laktozė nuk mund tė shėrohet, por ndryshimet nė shprehitė ushqyese mund tė lehtėsojnė simptomat.

Simptomat e intolerancės nė laktozė janė:

•    Fryrja;

•    Diarreja;

•    Gazrat e dhimbshme;

•    Ngėrēet nė stomak.Identifikoni shkaqet

Qumėshti dhe produktet e qumėshtit janė nė vend tė parė kur identifikohen ushqimet qė pėrmbajnė laktozė. Megjithatė, shumė produkte pėrmbajnė laktozė prandaj kini kujdes dhe lexoni pėrbėrjen e produktit dhe kėrkoni shėnimet qė tregojnė qė nė produkt ėshtė e pranishme laktoza:•    Hirra;

•    Qumėshti pluhur;

•    Nėnproduktet e qumėshtit.Nėse jeni jashtėzakonisht tė ndjeshėm nė laktozė, duheni tė shmangni tė gjitha produktet siē janė:•    Produktet e furrės sė bukės;

•    Buka, pjekurinat dhe brumėrat pėr petulla;

•    Lloje tė caktuara tė ėmbėlsirave (ēokollata e qumėshtit);

•    Margarina;

•    Mishi i pėrpunuar (proshuta, hot dogu, salsiēet);

•    Katrorėt energjetikė;

•    Salca pėr sallatė.Si ta kontrolloni intolerancėn nė laktozė?Nuk mund tė ndryshohet mėnyra nė tė cilėn trupi juaj shpėrbėn laktozėn, por mund ta reduktoni dhe nė tėrėsi tė eliminoni simptomat e intolerancės nė laktozė.

Bisedoni me mjekun ose nutricionistin tė cilėt do t’ju ndihmojnė te pėrpilimi i planit ushqyes. Mbani ditar tė ushqimit pėr tė zbuluar se sa laktozė ėshtė e pranueshme nė trupin tuaj, respektivisht se sa laktozė mund tė konsumoni, dhe qė tė mos shfaqen efektet e intolerancės nė laktozė.

Ndryshimet e vogla nė shprehitė ushqyese do tė ndihmojnė nė reduktimin e simptomave tė intolerancės nė laktozė.

Mos i hani produktet qumėshtore veēmas. Trupi do ta ketė mė tė lehtė tė zbėrthejė laktozėn nėse e konsumoni me llojet e tjera tė ushqimeve.

Zgjidhni produkte e qumėshtit tė cilat ėshtė mė lehtė tė treten. Zgjidhja e sotme e qumėshtit dhe produkteve qumėshtore ėshtė e pasur dhe me siguri do tė gjeni diēka qė do ta keni tė shijshme dhe nė dispozicion.

Pėrdorni produkte tė qumėshtit qė nuk pėrmbajnė laktozė. Shumė prodhues prodhojnė qumėshtin dhe produktet e qumėshtit qė nuk pėrmbajnė laktozė.

Nėse jeni intolerant nė laktozė pėrdorni qumėsht bajamesh, orizi dhe tė sojės. Nėse vėreni intolerancė nė laktozė tek fėmija, gjithsesi konsultohuni me mjekun.

Merrni enzimėn laktazė e cila ėshtė nė dispozicion nė formė tabletave, lėngjeve dhe kapsulave. Para marrjes sė enzimės kėshillohuni me mjekun ose farmacistin.