Sekretet që garantojnë imunitet të fortë!

Publikuar: 15.02.2013 - 15:42

Disa njerėz ēdo dimėr e kalojnė tėrėsisht tė shėndetshėm. Nuk sėmuren nga gripi ose ftohja, pavarėsisht asaj qė janė tė rrethuar me njerėz qė janė tė sėmurė nga gripi ose ftohja. Si e arrijnė kėtė? Ju zbulojmė sekretet e vogla me ndihmėn e tė cilave do ta forconi imunitetin tuaj dhe do tė mbeteni tė shėndetshėm gjatė tėrė dimrit.

Masazhi. - Shumė hulumtime tregojnė qė masazhi ka efekt tė mirė nė shėndet. Masazhi redukton ankthin, tensionin e gjakut dhe rregullon rrahjet e zemrės. Redukton nivelin e hormonit tė stresit, kortizolit, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr rėnien e imunitetit.

Ēdo lloj i masazhit ka veprim tė shkėlqyeshėm derisa e bėni me presion tė moderuar. Sigurisht qė jo tė gjithė kanė mundėsi t’ia ofrojnė vetes masazhin profesional, por gjithmonė mund tė kėrkoni nga partneri ose anėtari i familjes qė t'ju bėjė pak masazh.

Dushi i ftohtė. - Ekspertėt theksojnė qė dushi i ftohtė rrit nivelin e energjisė, redukton intensitetin e migrenės, pėrmirėson qarkullimin dhe lehtėson dhembjen. Shkencėtarėt kanė dėshmuar qė dushi i ftohtė edhe forcon imunitetin.

E rėndėsishme ėshtė qė tė mos e teproni. Nuk keni nevojė qė gjatė tėrė kohės tė bėni dush me ujė tė ftohėt, por me ujė tė ftohtė bėni dush nė minutėn e fundit. Kėshillohuni me mjekun nėse keni probleme me shėndetin e sistemit kardiovaskular sepse ndryshimet e papritura tė temperaturės mund tė shkaktojnė komplikime.

Xhenxhefili. - Xhenxhefili me shekuj pėrdoret pėr lehtėsimin e problemeve tė ndryshme tė stomakut dhe ērregullimeve tretėse. Nxit punėn e sistemi tretės dhe pėrshpejton absorbimin e tė gjitha materieve ushqyese qė luajnė rol tė rėndėsishėm nė forcimin e imunitetit.

Pėrdorni xhenxhefil tė freskėt, sepse ka veprim mė efikas. Xhenxhefili i thatė, i zier ose nė pluhur po ashtu ka veēori tė shkėlqyeshme shėruese, por pak mė tė dobėta se xhenxhefili i freskėt. Mė e mira qė mund tė bėni pėr imunitetin tuaj ėshtė tė pini ēaj tė nxehtė me pak xhenxhefil.

Lani duart. - Larja e duarve ėshtė mė rėndėsishme nėse dėshironi tė reduktoni rrezikun nga krijimi i sėmundjeve tė ndryshme. Lani tė gjitha pjesėt e duarve, duke pėrfshirė shuplakat, zonėn nė mes gishtave dhe pastroni tė gjithė papastėrtitė nėn thonj.

Me duar prekni sipėrfaqe tė ndryshme, prandaj ėshtė e rėndėsishme qė para se t’i lani tė mos prekni fytyrėn. Veēanėrisht zonėn rreth gojės dhe syve.

Vitamina C. - Edhe pse efekti i vitaminės C ėshtė i diskutueshėm, ekspertėt pajtohen qė ėshtė efikase pėr personat qė janė shpesh me stres dhe theksojnė qė nuk ka asgjė tė keqe nėse ēdo ditė konsumoni vitaminė C pėrmes ushqimit.

Me njė hulumtim ėshtė dėshmuar qė 500 mg vitaminė C gjatė shenjave tė para tė gripit ose ftohjes kanė veprim tė shkėlqyeshėm dhe mund tė shpejtojnė procesin e shėrimit.

Hudhra. - Ėshtė e pasur me antioksidantė qė forcojnė imunitetin dhe luftojnė kundėr inflamacioneve. Hudhra ėshtė njė nga ushqimet mė tė shėndetshme dhe pėrveē gripit dhe ftohjes do tė parandalojė zhvillimin e kancerit dhe sėmundjeve tė zemrės.

Nėse brengoseni pėr erėn e pakėndshme, provoni tė pėrdorni hudhėr nė pluhur. Aroma do tė jetė mė pak e pakėndshme, ndėrsa veēoritė shėruese ende do tė jenė tė shkėlqyeshme.

Qėndroni pozitiv. - Nė njė hulumtim ėshtė pėrcaktuar qė personat me qėndrim pozitiv prodhojnė mė shumė antitrupa tė cilat i mbrojnė nga gripi. Shkencėtarėt nuk e kanė krejtėsisht tė qartė kėtė lidhje, por theksojnė se si ėshtė dėshmuar qė personat me qėndrim mė pozitiv janė mė tė shėndetshėm.

Nėse qėndrimi juaj nė shumicėn e rasteve nuk ėshtė pozitiv, tė paktėn mundohuni tė jetė sa mė pak negativ. Madje edhe kur tė sėmureni, mos merrni qėndrim negativ, por mundohuni qė tė shėroheni sa mė parė.