Vertu sjell Androidin e parë

Publikuar: 15.02.2013 - 15:24

Kompania britanike Vertu, e cila njihet pėr prodhimin e telefonave luksozė dhe ultra tė shtrenjtė, e cila deri vitin e kaluar ka qenė nė pronėsi tė Nokias, ka prezantuar telefonin e vet tė parė tė bazuar nė Android – Vertu Ti. Tipike pėr Vertu, janė shfrytėzuar materiale tė shtrenjta dhe punimi i plotė me dorė. Shtėpiza ėshtė punuar nga titaniumi prej nga vjen edhe emėrtimi Ti, ndėrsa ka edhe lėkurė, pastaj ekranin e punuar nga kristalet e safireve. Ekrani ka diagonale prej 800 x 480 pixelėsh, ndėrsa nėn tė gjendet procesori dual-core Snapdragon S4 me 1,5 GHz. Pėrveē Android 4.0 Vertu Ti ofron edhe pėrkrahje pėr Bleutooth 4.0 dhe NFC, ndėrsa pėr tė gjithė ata qė nuk e kanė problem shpenzimin e parave, tė themi qė ky telefon kushton 7.900 euro.