Rrepa, mbretëresha çudibërëse nga toka

Publikuar: 10.02.2013 - 08:21

Njihet pėr materiet e veta antikancerogjene dhe karotenoidet, ėshtė burim i pasur i acidit folik, pėrmban shumicėn e mineraleve tė nevojshme, shėron aneminė, ulė kolesterolin., Rrepa, tė cilėn e quajnė edhe “mbretėreshė tė tokės” ėshtė ushqimi i cili duhet tė konsumohet ēdo ditė.

Rrepa sipas karakteristikave tė veta ėshtė njė nga ushqimet mė ushqyese, tė cilin mund ta  konsumoni ēdo ditė, dhe paraqet zgjidhje ideale gjatė kėtyre muajve dimėrorė.

Pėrveē qė njihet pėr shkak tė materieve antikancerogjene dhe karotenoideve, ėshtė burim i pasur i acidit folik, ndėrsa ėshtė e pasur me antoksidantė, tė cilave organizmi u ka borxh pėr mbrojtjen nga plakja e parakohshme.

Veēoritė shėruese

Ėshtė e pasur me mikroelementet siē janė jodi, bakri, seleni dhe vanadiumi, ndėrsa nga mineralet shumė tė nevojshme pėrmban kalium, natrium, kalcium, magnez dhe hekur. Rrepa pėrdoret pėr pastrimin e organizmit nga toksinat dhe paraqet ilaēin mė tė mirė natyror nė shėrimin e anemisė.

Pėrveē kėsaj rrepa ėshtė e pasur me betaninė dhe betarinė, ēka ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme pėr enėt e gjakut, funksionin e mėlēisė dhe tėmthit, rregullimin e tensionit tė gjakut dhe uljen e kolesterolit deri 40 pėr qind.

Ngjyra bimore antocian shtyp rritjen e qelizave tė tumorit, dhe kėshtu rrepa ėshtė e shkėlqyeshme pėr mbrojtjen nga rrezatimi i rėntgenit dhe ai radioaktiv, dhe pėrdoret si ilaē pėr shėrimin e pasojave tė kėtij rrezatimi.

Si tė merrni panxharin?

Edhe pse rrepa mund tė konsumohet nė formė tė zier, mė sė miri ėshtė ta konsumoni nė formė tė pagatuar. Gjatė kėtyre ditėve tė ftohta shumė e konsumojnė edhe si turshi, por mė sė miri ėshtė tė  pini lėng nga rrepa, i cili mund tė pėrgatitet shumė lehtė. Vetėm vendoseni nė mikser dhe shtoni karotėn, mollėn, limonin dhe ēka do qė ju bie ndėrmend dhe doza juaj ditore e shėndetit ėshtė arritur.