Shpikjet që do të ndryshojnë botën

Publikuar: 04.02.2013 - 18:20

Ēdo vit, korporata “IBM” zgjedh mes teknologjive tė reja pesė prej tyre, pėr tė cilat ajo mendon se do tė ndryshojnė botėn nė pesė vitet e ardhshme. Lista vjetore e kompanisė, e quajtur "Pesė brenda pesė", nė tė kaluarėn ėshtė pėrqendruar tek risitė pėr telefonat celularė, imazhet 3 dimensionale, sistemet e transportit dhe teknologjitė e energjisė.

Kėtė vit, lista e “IBM”-sė pėrmban pajisje qė do tė zotėrojnė aftėsi tė shqisave tona, madje edhe mė tepėr: “Makinat inteligjente sė shpejti do tė jetė nė gjendje tė dėgjojnė tingujt pėrreth dhe tė nxjerrin nė pah ato qė na interesojnė mė tepėr”, thotė “Zėri i Amerikės”.

Pėr shembull, njė sistem i avancuar do tė mund t’u tregojė prindėrve pse ėshtė duke qarė fėmija i tyre i vogėl, sepse ėshtė i semurė, i urritur apo thjesht ndihet i vetmuar.