Automobili feston ditëlindjen e 127-të

Publikuar: 30.01.2013 - 10:26

Frankfurt, 30 janar - Ditėlindja zyrtare e automobilave mund tė konsiderohet  29 janari. Pikėrisht nė kėtė ditė, nė vitin 1886, i mirėnjohuri pothuajse nga tė gjithė automobilistėt Karl Friedrich Benz mori patentėn pėr makinėn e tij tė parė me motor me djegie tė brendshme.Ideja e avancuar e mendimit inxhinierik tė fundit tė shekullit tė 19-tė zhvilloi shpejtėsinė e pabesueshme pėr atė kohė - 16 km/h.Megjithatė, automjeti i parė i dha gėzim vetėm Karl Friedrich Benz dhe bashkėshortes sė tij. Banorėt e tjerė tė qytetit, tė cilėt ishin mėsuar tė pėrdornin pėr lėvizje karrocat qė tėrhiqeshin me kuaj, i irritonte pa masė makina pėr shkak tė zhurmės qė shkaktonte gjatė lėvizjes. Amortizatorėt dhe materialet e tjera tė shuarjes sė zhurmės u shpikėn shumė mė vonė.