Fjalitë që s’u pëlqejnë burrave t’i dëgjojnë nga gratë

Publikuar: 30.01.2013 - 09:58

Komunikimi ndėrmjet burrit e gruas shpesh ėshtė i komplikuar. Ndėrsa gratė vazhdimisht duan tė kenė mirėkuptim nga burrat, burrat e kanė problem se tė durojnė, tė kėnaqen ose tė fshihen nė qetėsi.

Ja disa fjali qė burrave nuk u pėlqen t’i dėgjojnė dhe qė do t’ju kursejnė nga mundimet nė komunikim:

“Do tė duhej tė bisedonim”.

Kjo ėshtė njė nga ato fjali qė paralajmėron lajme tė kėqija. Meshkujt pas kėsaj fjalie shndėrrohen nė agjent tė fshehtė, tė ushtruar tė mos zbulojė asnjė informatė vitale. Do tė mbyllin gojėn dhe tė presin nė panik tė marrin vesh ku kanė gabuar. 

“S’e di ēfarė do tė bėja pa ty”, ėshtė njė fjali qė lejohet vetėm pas njė lidhjeje shumėvjeēare, ose pasi tė jetė ndrequr kompjuteri.

Fjalia “Pse nuk e pranon se s’ke lidhje dhe tė heqėsh dorė?”, qė mund tė dėgjohet pasi tė ketė dėshtuar tė ndreqė bojlerin, pavarėsisht se meshkujt pėr disa punė nuk bėjnė, nuk u pėlqen ta dėgjojnė.

“Do tė mund tė ndiqnim bashkė orėt e vallėzimit...”. Pėr qartėsim: gratė e pėlqejnė vallėzimin, kurse burrat luajnė vetėm derisa janė beqarė. 

“Tė dua”, tingėllon si njė thirrje nė moment ekzaltimi nga dashuria, qė kėrkon pėrqafim tė shfrenuar, sakrificė duke qenė “i sėmurė”, por ndonjėri do tė refuzojė me butėsi duke i dėrguar nga distanca tė puthura.

Gratė mbajnė nė mend tė gjitha datėlindjet, pėrvjetorėt... “Shpresoj ke bėrė ndonjė plan pėr sot”,  ndodh ta gjejė tė papėrgatitur burrin, i cili kryesisht i mban nė mend vetėm stinėt.

“Lėre, kjo mund t’i ndodhė secilit!” mund tė dėgjohet pas ndonjė disfate nė ‘fushėbetejė’ ose dezertim nė kulmin e ‘luftės’, qė mund t’i ndodhė secilit mashkull, i cili ‘dėshtimet’ i pėrjeton si mossukses personal qė nderin mund ta kthejė vetėm duke fituar “betejėn”

Ku t’ju pyesin burrat ēfarė ke, asnjėherė mos u pėrgjigjni “Asgjė s’kam”. Hapni shishen e shampanjės dhe mė pastaj i thoni ku ėshtė problemi. 

“Mė pėlqen qė vetėm mund tė rrimė nė qetėsi”. Kėtė fjali mund ta shqiptoni sa tė doni, meqė burrat kanė nė veshė dėgjueset dhe duke shikuar ndonjė ndeshje, ose duke vrarė ndokė nė lojėn kompjuterike, qė ju nuk u pėlqen.