Në Kinë, 1,1 miliardë celularë

Publikuar: 29.01.2013 - 22:13

Numri i pėrdoruesve tė telefonave celularė nė Kinė ka arritur 1,1 miliardė nė fund tė vitit 2012, pėrmendet nė tė dhėnat zyrtare.Ministria e industrisė dhe teknologjisė informative (MITI) pėrmend qė numri i pėrdoruesve tė telefonave celularė paraqet 80 pėr qind tė gjithė pėrdoruesve tė telefonave nė vend, pėrcjell Xinhua.

Kina vitin a kaluar ka regjistruar 135,9 miliona pėrdorues tė rinj tė telefonave celularė, nė mes tė cilėve edhe 104,38 milionė pėrdorues tė telefonave 3G, me ēka numri i pėrgjithshėm i pėrdoruesve tė telefonave 3G ėshtė rritur nė 232,8 milionė, ka deklaruar MITI.

Ministria ka deklaruar qė numri i pėrdoruesve tė internetit ėshtė rritur pėr 51 milionė nė 564 milionė njerėz, nė mes tė cilėve 74,5 pėr qind ose 420 milionė njerėz “surfojnė” me internet pėrmes telefonave.