Intel prezanton smartphonin Yolo

Publikuar: 29.01.2013 - 21:41

Inteli zyrtarisht ka prezantuar smartphonin e vet tė parė tė bazuar nė platformėn Lexington, modelin e quajtur Yolo. Pajisja, si dhe platforma komplete e pėrmendur i synohen segmentit mė tė ulėt tė tregut, pėr tregjet nė zhvillim, kėshtu qė Yolo ėshtė zhvilluar nė bashkėpunim me operatorin afrikan tė telefonive Safaricom dhe i pari do tė gjendet nė shitje nė Kenia.Telefoni ka Atom Z2420 SoC, me taktin 1,2 GHz me 512 MB RAM dhe GPU-ne me taktin 400 MHz. Sistemi operativ ėshtė Android 4.0.4 ICS, ndėrsa aty ėshtė edhe mbėshtetja pėr HSPA+, Wi-Fi, Bluetooth 2.1, A-GPS dhe FM radio i integruar. Kamera ėshtė 5-megapiksel, derisa ekrani 3.5 inē ka 480 x 320 pikse. Pavarėsisht specifikimeve mė tė dobėta, Yolo tregon performansa solide nė shumicėn e detyrave tipike dhe duhet tė pėrmbushė nevojat e pėrdoruesve nė tregun ky synohet.

Pajisja me karakteristikat u pėrshtatet kėrkesave mė tė vogla pėr blerėsit mė pak kėrkues ose atyre qė pėr herė tė parė bėhen me smartphone, ēka pranon edhe vet Inteli, ndėrsa ēmimi i tij ėshtė rreth 125 dollarė.