Tremujor dhe parashikime të mira për të ardhmen në IBM

Publikuar: 29.01.2013 - 21:22

IBM pėr tremujorin e fundit tė vitit tė kaluar ka publikuar rezultatet e punės sė vet qė janė mė tė mira se pritje, ndėrsa kompania edhe pėr vitin e ardhshėm ka deklaruar pritjet e veta tė cilat janė mė tė mira se ēka presin analistėt.Pėrfitimet totale tė kompanisė kanė rėnė nė 1 pėr qind nė krahasim me njė vit mė herėt, nė 29,3 miliardė dollarė, por nė masė mė tė madhe kjo ėshtė pasojė e shitjeve me pakicė nė tremujorin e tretė. Njėkohėsisht fitimi i kompanisė ėshtė rritur nė 10 pėr qind nė krahasim me njė vit mė herėt, nė 6,1 miliardė dollarė.

Pėr tėrė vitin nė IBM kanė deklaruar qė presin fitim prej 16,7 dollarėsh pėr aksion, respektivisht rreth 18.9 miliardė dollarė ēka ėshtė po ashtu mė mirė nga pritje e analistėve qė vlerėsojnė qė ka mundur tė jetė rreth 16,57 dollarė pėr aksion. Pas publikimit tė kėtyre rezultateve dhe pritjeve tė mira pėr tė ardhmen, vlera e aksioneve tė kompanisė ėshtė rritur prej 4 pėr qind, nga 196,8 nė 204,5 dollarė.