Pse kemi etje?

Publikuar: 27.01.2013 - 08:39

Vitamina F gjendet nė acidet yndyrore gjysmė tė ngopura, tė cilat mund tė gjenden nė tė gjithė vajrat bimore.

Mund tė na dhėmbin gjunjėt, shpina, bėrrylat, por kur jemi tė etur, e humbim tėrėsisht arsyen. Me dhimbje mundemi, pa ujė jo. Po si krijohet nė fakt etja?

Etja ėshtė pasojė e mungesės sė vitaminės F nė organizėm. Kur nuk e kemi nė sasi tė majftueshme, vjend deri te humbja e ujit dhe etja. Kjo vitaminė, pėrveē kėsaj, ėshtė edhe mjaft e ēuditshme, sepse ėshtė e domosdoshme pėr jetė, ndėrsa organizmi nuk e krijon vetė.

Vitamina F krijon ekuilibėr mbrojtės tė trupit dhe paraqet bazėn nga e cila sintetizohen acidet e tjera tė ngopura yndyrore. Gjatė ditės kemi nevojė pėr 10 deri 20 gramė tė kėsaj vitamine, ndėrsa rrallė arrijmė ta konsumojmė nė sasi tė tillė.

Vitmaina F gjendet nė acidet yndyrore gjysmė tė ngopura, tė cilat mund tė gjenden nė tė gjitha vajrat bimore si maku, pambuku, liri, luledielli dhe tė tjerat, kėshtu qė tė mjaftueshme do t’i kishim dy lugė vaj nė ditė pėr tė pėrmbushur nevojėn ditore tė trupit pėr vitaminė F.

Mungesa kronike e vitaminės F ėshtė jashtėzakonisht e rrrezikshme, sepse pėr shkak tė humbjes sė vazhdueshme tė ujit mund tė vijė deri te sėmundjet e sistemit tė qarkullimit tė gjakut si tromboza, arteroskleroza dhe infarkti i miokardit, ndėrsa, pėrveē kėsaj, do tė ērregullohet edhe puna e mėlēisė dhe do tė reduktohet rezistenca ndaj baktereve dhe viruseve.