Nëntëvjeçari Pranav është eksperti më i ri i certifikuar për Microsoft

Publikuar: 23.01.2013 - 16:08

Nėntėvjeēari me prejardhje indiane - Pranav Kalyan, i cili ndjek klasėn e katėrt tė shkollės fillore nė Kaliforni, ėshtė bėrė eksperti mė i ri i certifikuar pėr teknologjitė e Microsoftit (MCTS) me test tė kaluar ASP.NET Framework 3.5. Para tij kėtė e ka arritur edhe Babar Iqbal nga Dubai, i cili provimin MCTS e ka kaluar me 12 vjet. Nė njė bisedė pėr Times of India, babai krenar i Pranav deklaroi qė si fėmijė Pranacv ishte mė shumė i interesuar pėr kompjuterėt se sa pėr lodrat, dhe qė njohja e hershme e matematikės i ka ndihmuar qė qysh nė vitin e gjashtė tė fillojė tė shkruajė programe tė vogla kompjuterike.

Pasi qė ka zotėruar HTML-nė e thjeshtė, Pranav vendosi tė futet nė provimin pėr MCTS. Pėr kėtė ėshtė pėrgatitur intensivisht 18 muaj, duke i kaluar edhe deri tetė orė nė ditė para kompjuterit gjatė pushimeve dhe festave.