Femrat më së shumti i frikësohen dentistit dhe pastaj peshores

Publikuar: 18.01.2013 - 15:04

Qėndrimi nė peshore pas ditėve festive ėshtė makth pėr 40 pėr qind tė femrave.

Peshorja ėshtė armiku mė i madh i femrės, thonė mitet urbane, por ėshtė treguar qė megjithatė kjo nuk ėshtė e vėrtetė, por qė vendin e parė e mbajnė dentistėt. Pas kėtyre, frikėn mė tė madhe femrat e kanė nga kalimi i provimit pėr vozitės, gjendja e llogarisė pas shopingut dhe depilimi brazilian, ka treguar hulumtimi i kryer nė Britani tė Madhe.

Kilogramėt e tepėrt janė aq tė frikshėm sa qė njė pjesė e mirė e femrave mė shumė i frikėsohet shikimit tė numrave nė peshore se sa ndarjes nga i dashuri.

Rezultatet intersante kanė treguar qė kuleta e zbrazėt ėshtė po aq e frikshme sa edhe mundėsia qė kolegėt e punės t’i shohin lakuriq, derisa nga ndėrprerja e lidhjes si nga dreqi frikėsohen vetėm 12 pėr qind femra.

Por, qėndrimi nė peshore nxit aq shumė frikė sa qė femrat mesatarisht kanė nevojė pėr dy javė pėr tė vendosur tė kontrollojnė kilogramėt pas festave.

Pėrveē kėsaj, janari ėshtė stresues edhe pėr shak tė zotimeve tė Vitit tė Ri tė cilat shumė femra i marrin nė mėnyrė shumė impulsive dhe kanė vėshtirėsi me mbajtjen e zotimeve. Njėzetė pėr qind e meshkujve dhe 17 pėr qind e femrave kanė pranuar qė do tė gėnjejnė familjen dhe miqtė qė nuk kanė shkelur zotimin derisa 20 pėr qind e femrave janė nėn presion nėse u pėrmbahen vendimeve tė veta mė gjatė se partneri i tyre.

Prandaj, relaksohuni dhe mos lejoni qė peshorja dhe zotimet t’u ēojnė nė depresionin dimėror.