Shkencëtarët krijuan qelizat që vrasin kancerin

Publikuar: 05.01.2013 - 14:43

Hulumtuesit japonezė kanė arritur njė zbulim dramatik qė ka tė bėjė me krijimin e qelizave specifike T, tė cilat janė nė gjendje tė vrasin tumoret. Ata thonė se ky zbulim ēon drejt mundėsisė pėr injektimin e kėtyre qelizave nė pacientėt qė vuajnė nga kanceri. Kėto qeliza nė gjendje tė natyrshme janė nė sasi tė vogla, por shkencėtarėt shpresojnė qė me injektimin e tyre nė sasi tė mėdha te pacienti mund tė forcohet sistemi imunitar.

Shkencėtarėt e qendrės hulumtuese pėr alergji dhe imunitet RIKEN, njoftuan se kanė arritur qė pėr herė tė parė tė krijojnė qeliza specifike tė sistemit imunitar, tė quajtura T qeliza tė limfociteve, tė specializuara pėr tumore. 

Shkencėtarė sė pari u detyruan tė riprogramojnė T limfocitet e specializuara pėr shkatėrrimin e disa llojeve tė tumorit, nė qeliza tė tipit tjetėr, tė quajtura qeliza amė tė indukuara pluripotente (iPS), tė cilat pastaj prodhojnė qeliza tė reja krejtėsisht aktive, qeliza T limfocite, tė specializuara pėr tumore, kurse ato nė tė ardhmen do tė mund tė pėrdoren nė terapi kundėr tumoreve.

Shkencėtari Hiroshi Kavamoto sqaroi: Kemi arritur tė krijojmė sasi mė tė madhe tė qelizave tė specializuara tė qelizave antigjen T, asisoj qė kemi krijuar qeliza iPS dhe ato sėrish i kemi diferencuar nė qeliza funksionale T. Hapi i ardhshėm do tė jetė testi qė tė shohim se a i shkatėrrojnė ato qeliza T vetėm tumoret, e jo edhe qelizat e tjera nė organizmin e njeriut. Nėse dėshmohet qė po, ato do t’i injektojmė me anė tė injeksionit. Kjo do tė mund tė ndodhė nė njė tė ardhme jo tė largėt”.