Optika në çip nga IBM

Publikuar: 22.12.2012 - 20:35

Inxhinierėt e IBM kanė gjetur njė mėnyrė pėr shfrytėzimin e proceseve prodhuese standarde pėr krijimin e ēipave me lidhje optike tė integruara tė cilėt mund tė bartin tė dhėnat me shpejtėsi deri 25 gigabitė nė sekondė.

Hulumtuesit edhe mė parė kishin arritur tė integrojnė lidhjet optike nė ēipa, por arritja e IBM-sė ėshtė e rėndėsishme sepse shfrytėzon teknologjitė standarde pėr prodhimin e ēipave nė procesin 90-nanometėrsh. Ēipi mund tė pėrfshijė disa komponentė optikė, pėrfshirė edhe multipleksorėt valorė tė cilėt mundėsojnė dėrgimin dhe pranimin e tė dhėnave pėrmes disa frekuencave tė dritės. Tani pėr tani ēipi mund tė manipulojė me tė dhėnat me shpejtėsi prej 25 gigabitė nė sekondė, por hulumtuesit presin qė do tė rrisin dukshėm kėtė shpejtėsi pėrmes avancimit tė teknologjisė dhe integrimit tė mė shumė kanaleve komunikuese tė cilat punojnė paralelisht.

IBM pret qė kjo teknologji do tė pėrdoret fillimisht nė sistemet e mėdha, si superkompjuterėt, serverėve tė shumėfishtė tė lidhur mes vete, ose nė magjistralet brenda serverėve.