Sharp me Ultra High Definition me 60 inçë

Publikuar: 22.12.2012 - 20:26

Gjykuar sipas hapave tė prodhuesve japonezė, na pret njė periudhė e televizorėve me paraqitje tė fotografisė me rezolucion ultra tė lartė. Modeli i ri nė linjėn ICC Purios tė kompanisė Sharp ėshtė televizori mė i mirė dhe mė i shtrenjtė i kėtij prodhuesi. Bėhet fjalė pėr televizorin UHD me diagonale prej madje 60 inēėsh.

Rezolucioni i ekranit ėshtė 3840 x 2160 pixelė, ndėrsa ky televizor ėshtė njėherėsh edhe i pari aparat UHD nė botė me certifikatin THX. Liferimi nė tregun japonez fillon gjatė shkurtit, kurse ICC Purios nuk do tė nė shitje tė lirė por do tė shitet vetėm me porosi. Ēmimi nė Japoni ėshtė 2,63 milionė jenė, ose rreth 31.000 dollarė.

Televizorė UHD kanė prezantuar edhe Sony dhe Toshiba, dhe bėhet fjalė pėr modelet me diagonale prej 84 gjegjėsisht 55 inēėsh. Nė Japoni modeli mė i madh shitet pėr 25.000 dollarė ndėrsa ai mė i vogėl pėr 9000 dollarė.