Probleme leximi tek fëmijët nga televizori dhe telefoni mobil

Publikuar: 22.12.2012 - 16:42

Jemi tė sigurt qė doni mė tė mirėn nė jetė pėr fėmijėt tuaj, por megjithatė duhet t’u kushtoni kohė tė mjaftueshme nė moshėn e hershme.

Fėmijėt kėrkojnė shumė kohė sigurisht, por koha me ta ėshtė pėrvojė e ēmuar pėr ēdo prind. Fatkeqėsisht, ritmi i modern i jetės gjithnjė e mė shpesh lė gjithnjė e mė pak kohė, dhe pėr t’u ofruar fėmijėve sado pak argėtim, shumė prindėr u vendosin televizor nė dhoma.

Pėrveē qė vazhdimisht do t’ia ngulin sytė ekranit, duke shikuar filma vizatimorė ose duke luajtur lojėra –fėmijėt nė kėtė mėnyrė do tė fillojnė edhe tė lexojnė shumė mė keq se sa duhet, ka treguar hulumtimi nė 4 mijė fėmijė.

Fėmijėt tė cilėt kanė TV dhe DVD nė dhoma, por edhe telefon tė vetin, nė parim fillojnė tė humbin edhe deri 20 pikė nė testet e leximit.

Nga ana tjetėr, ata qė merren me muzikė dhe luajnė ndonjė instrument, nė parim fitojnė 30 pikė mė shumė se mesatarja.

Pėr fund, rrjetet shoqėrore... kompjuteri nė dhomė dhe hyrja e vazhdueshme nė rrjetet shoqėrore janė pėrgjegjės pėr rezultatet e kėqija nė grupin e lėndėve natyrore dhe rezultatet e kėqija nga matematika.

Mendoni edhe njė herė...