Treni me 300 km në orë “lidhë veriun me jugun e Kinës

Publikuar: 15.12.2012 - 20:47

Pekin, 15 dhjetor -  Trena me 300 km/orė nė linjėn e shpejtėsisė sė lartė dhe mė tė gjatė nė botė: Pekin-Kanton, 2.298 km, qė do tė pėrurohet 26 dhjetorin e ardhshėm me rastin e pėrvjetorit tė lindjes sė Mao-s.

Trenat do tė lidhin kryeqytetin Pekin nė veri tė vendit me Kanton - qendėr e rėndėsishme ekonomike nė jug. Udhėtimi do tė zgjasė rreth 22 orė me nisje nė 8 tė mėngjesit, transmeton Shekulli online.

Linja do tė ketė 35 stacione dhe mes tyre ndalime nė qytetet kryesore; Zhengzhou, Wuhan e Changsha.