Barku i madh shkakton osteoporozën edhe tek meshkujt?

Publikuar: 11.12.2012 - 09:11

Meshkujt tė cilėt kanė pėrqindje tė shtuar tė dhjamit nė pjesėt e barkut, kanė rrezik tė shtuar nga zvogėlimi i dendėsisė sė eshtrave, theksojnė shkencėtarėt amerikanė.Edhe pse osteoporoza paraqitet mė shpesh tek femrat, shkencėtarėt kanė konstatuar qė yndyra viscerale (dhjami qė gjendet nėn muskuj nė pjesėt e abdomenit) shkakton dobėsimin e eshtrave tek meshkujt.

“Hulumtimet e deritanishme kanė treguar qė meshkujt kanė rrezik mė tė vogėl nga krijimi i osteoporozės, por me kėtė hulumtim u tregua qė kjo nuk ėshtė krejt e saktė”, tha dr. Miriam Bredelle pėr everydayhealth.

Nė hulumtim kanė marrė pjesė 35 meshkujt, tė moshės mesatare prej 34 vjetėsh, dhe me indeks tė masės trupore prej 36,5, qė konsiderohet si trashėsi.

Shkencėtarėt theksojnė qė gjenetika, mėnyra e tė ushqyerit dhe ushtrimet munden nė masė tė madhe tė caktojnė nivelin e indit dhjamor visceral, qė mund tė shkaktojė sėmundje tė zemrės. Hapi i parė deri tek eshtrat e shėndosha ėshtė aplikimi i shprehive jetėsore tė shėndetshme.

Njė numėr i madh i meshkujve madje qysh pas moshės 20-vjeēare janė tė trashė. Trashėsia mund tė shkaktojė njė varg problemesh shėndetėsore siē janė sėmundjet e zemrės, diabeti, astma, apnea dhe sėmundjet e nyjave.

Shkencėtarėt theksojnė qė kėto rezultate janė preliminare dhe qė duhet bėrė edhe vlerėsime tė ekspertėve tė jashtėm pėr tė qenė tė sigurt nė saktėsinė e rezultateve.