Çka mbron aspirina kur përdoret çdo të dytën ditë

Publikuar: 20.11.2012 - 18:57

Aspirina redukton rrezikun nga kanceri i stomakut, por para terapisė kėshillohuni me mjekun dhe paralajmėrojeni nėse vuani nga ndonjė ulcerė nė stomak ose keni probleme me astmėn.

Nėse pini 100 mg aspirinė ēdo tė dytėn ditė, reduktoni rrezikun nga kanceri i stomakut dhe i zorrės sė trashė pėr mė shumė se 40 pėr qind, ka treguar hulumtimi mė i ri i Universitetit tė Harvardit. Qė acidi acetilsalicik ta ketė kėtė efekt duhet tė merret aspirina ose andoli tė paktėn pesė vjet. Hulumtimet e mėhershme kanė dėshmuar se si doza ditore e aspirinės redukton dukshėm rrezikun nga kanceri ose pėrhapja e tumoreve tė diagnostikuara, por nuk ėshtė ditur nėse vepron njėjtė nė trup nėse merret mė pak. Edhe pse aspirina konsiderohet gati magjike nė mbrojtjen nga sulmi nė zemėr e tru dhe nga kanceri, ajo mund tė shkaktojė gjakrrjedhjen nė stomak dhe tė thatin. Duke pasur parasysh efektin qė ka edhe kur pihet ēdo tė dytėn ditė, ka mė pak probabilitet pėr efekte anėsore.

“Njerėzit gjithsesi nuk duhet tė fillojnė tė pinė vetė aspirinė, sepse efektet anėsore, edhe pse rrallė janė fatale, mund tė jenė arsye pėr hospitalizim”, – thotė prof. Nancy Cook, udhėheqėse e hulumtimit.Nėse jeni nė grupin e rrezikut, e rėndėsishme ėshtė tė filloni me kohė. - Nėse dikush nga familja ėshtė i sėmurė nga kanceri i zorrės sė trashė, duheni tė filloni tė pini aspirinė pesė vjet para moshės nė tė cilėn i ėshtė diagnostikuar kanceri anėtarit tuaj tė familjes, kėshillon profesor Sir John Burn nga Instituti pėr mjekėsi gjenetike nė Universitetin nė Newcastle.Mos e ndėrpritni vetė terapinė. - Nėse mjeku ju ka kėshilluar konsumimin e rregullt tė aspirinės, gjithsesi kėshillohuni me tė nėse dėshironi ta ndėrpritni terapinė. Ndėrprerja e papritur e konsumimit tė acidit acetilsalicik mund tė shkaktojė krijimin e mpiksjeve tė gjakut.Kush ėshtė i shėndetshėm, nuk i nevojitet ilaēi. - Shkencėtarėt thonė se si ende nuk ka mjaft dėshmi qė njerėzit e shėndetshėm duhet tė pinė rregullisht aspirinė pėr preventivė nga kanceri. Dozat e vogla u rekomandohen atyre qė janė nė grupin e rrezikut pėr sulm nė zemrės ose nė tru. Sidoqoftė duhet tė kėshilloheni me mjekun.Mjekut duhet t’i tregoni edhe pėr problemet e tjera shėndetėsore. - Para se ta filloni terapinė me aspirinė nėn mbikėqyrje mjekėsore, gjithsesi paralajmėrojeni mjekun nėse vuani nga i thati nė stomak ose duodena, nėse jeni alergjikė nė aspirinė ose keni astmė ose nėse ju del gjaku lehtė.