iPadi humbet dominimin në treg

Publikuar: 20.11.2012 - 18:26

Sipas vlerėsimeve tė analistit Sameer Singh, i cili punon pėr kompaninė Finvista Advisors, tabletėt e bazuar nė Android deri kah mesi i vitit 2013 do tė tejkalojnė iPadin sa i pėrket shitjes.

iPadi i Apple mban bindshėm pozitėn e parė nė tregun e tabletėve nė disa vite tė fundit por hisja e tij po bie lehtazi nė dobi tė pajisjeve gjithnjė e mė tė shumta me Android. Ta zėmė, sipas tė dhėnave tė IDC, iPadi nė ēerekun e tretė tė vitit 2010 kishte 87 pėr qind tė tregut tė tabletėve, ndėrsa nė ēerekun e tretė tė kėtij viti kjo hise ka rėnė nė vetėm 50,4 pėr qind. Ky trend do tė duhej tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen, dhe nė gjysmėn e parė tė vititė tė  ardhshėm pajisjet e bazuara nė Android do tė duhej ta tejkalojnė iPadin sa i pėrket shitjes.

Duke shikuar trendet nė treg, Singha ka konstatuar qė rritja e liferimit tė tabletėve tė bazuar nė Android ka tejkaluar rritjen e liferimit tė iPadėve nė gjashtė prej tetė ēerekėve tė kaluar. Ēerek posaēėrisht i keq ishte i treti i kėtij viti kur duke pritur modelet e reja liferimi i iPadėve kishte rėnė nė 18 pėr qind nė vend tė rritjes sė pritshme prej 10 deri 15 pėr qind.