Çka duhet të hani dhe çka të shmangni kundër gjëndrave tiroide

Publikuar: 26.10.2012 - 19:30

Nėse keni probleme mė gjėndrat tiroide, mos harroni qė funksioni i tyre mund tė ndryshojė vazhdimisht dhe prandaj duhet t’i kontrolloni tė paktėn ēdo gjashtė muaj. Pėrveē ilaēeve tė pėrshkruara, bėni kujdes edhe nė ushqimin e mirė.

Ēdo organizėm ėshtė specifik, prandaj mė sė miri ėshtė tė zbuloni nevojat e organizmit tuaj dhe tė keni parasysh qė edhe ato mund tė ndryshojnė me kohė. Megjithatė, ka ushqime qė mund tė rekomandohen – para sė gjithash - pemėt, perimet, peshku dhe bimėt bishtajore.

Ushqimet e dobishme pėr funksionimin e tiroideve: karota, spinaqi, kajsitė, shpargu, vaji i ullirit, avokado, farat e lulediellit, drithėrat e papėrpunuara, bananet, vaji i peshkut. Pėrfshini kėto ushqime nė shujtat tuaja.

Ushqimet, konsumi i tė cilave duhet tė reduktohet pėr shkak tė mundėsisė sė pengimit tė absorbimit tė jodit: lakra, brokoli, mustarda, fasulet, farat e lirit, patatja e ėmbėl, kikiriku dhe produktet nga soja. Kufizoni konsumin e kėtyre ushqimeve nė dy deri tri herė nė javė, por nuk keni nevojė t’i pėrjashtoni tėrėsisht.

Shmangni stimulantėt: Shmangni pijet e pasura me kafeinė (kafe, Coca-Cola, disa ēaje); shmangni stimulantėt siē janė duhani dhe alkooli, sepse ata po ashtu ndikojnė nė funksionimin e gjėndrės tiroide.

Rriteni konsumin e fibrave ushqyese. - Individėt me hipotireozė janė tė prirė ndaj tretjes mė tė dobėt dhe kapsllėkut. Ushqimi i pasur me fibra (rreth 30 gramė nė ditė) pėrmirėson tretjen dhe rrit ngopjen. Ushqimet e pasura me fibra janė pemėt, perimet dhe drithėrat e plota.

Rriteni konsumin e ujit. - Puna e dobėt e gjėndrės tiroide ndikon direkt nė metabolizėm, andaj konsumi i ujit ėshtė i domosdoshėm. Mė sė paku 8 deri 12 gota ujė nė ditė janė tė nevojshme pėr forcimin e proceseve metabolike.