Bimët shëruese sipas grupeve të gjakut

Publikuar: 17.10.2012 - 09:12

Po bėhet gjithnjė e mė e popullarizuar marrja e bimėve shėruese sipas grupeve tė gjakut, ndėrsa dieta e cila po ashtu rekomandon ushqimin nė pėrputhje me grupin e gjakut tashmė ėshtė treguar efikase.

Bimėt shėruese mund tė jetė edhe  problematike pėr shėndetin nėse nuk konsumohen ashtu siē janė pėrshkruar. Pasi qė nuk ėshtė mirė thjesht tė shkoni nė barnatoren mė tė afėrte bimore ose nė treg dhe tė blini njė qese me diēka nė tė cilėn shkruan qė zgjidh problemin tuaj, duhet tė informoheni nė kohė.

Po bėhet gjithnjė e mė e popullarizuar marrja e bimėve shėruese sipas grupeve tė gjakut, ndėrsa dieta e cila po ashtu rekomandon ushqimin nė pėrputhje me grupin e gjakut tashmė ėshtė treguar efikase. Ja njė listė e shkurtėr e bimėve shėruese tė cilat pėrputhen ose jo me grupin tuaj tė gjakut.Grupi A i gjakut

Personat qė kanė grupin e gjakut A kanė imunitet tė dobėt, stomak shumė tė ndjeshėm dhe lėkurė dhe mukozė tė ndjeshme. Pėrveē kėsaj, kanė probleme me tension dhe nervat dhe do tė duhej tė marrin kėto bimė shėruese:

- murriz tė bardhė pėr rregullimin e punės sė zemrės, ginseng pėr tension, kantarion pėr nerva, kaēė.

Duhen tė shmangin bimėt nė vijim:

-    mėndafshin e misrit, tėrfilin e kuq.Grupi B i gjakut

Personat qė kanė grupin B tė gjakut po ashtu kanė probleme me imunitetin, traktin tretės, veshkat dhe pankreasin. Do tė duhej tė konsumojnė kėto bimė shėruese:

- gjethin e mjedrės pėr rregullimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, sherbelė, nenexhik djegės, majdanoz dhe xhenxhefil.

Bimėt qė duhen tė shmangen janė:

-    lulen e blirit, lėpushkėn dhe lėpushėn.Grupi 0 i gjakut

Personat qė kanė grupin 0 tė gjakut kanė mė sė shumti problem me veshka dhe tėmth, pėr ē’arsye mund t’u krijohen gurėt. Do tė duhej tė konsumojnė bimėt shėruese nė vijim:

- manat, blirin, luleradhiqen.

Duhen tė shmangin bimėt shėruese nė vijim:

-    lėpushėn, aloen, gjembin e madh.Gripi AB i gjakut

Personat qė kanė grupin AB tė gjakut kanė probleme tė kombinuara tė grupeve tė gjakut A dhe B, prandaj duhen tė konsumojnė kėto bimė shėruese:

-ēaj tė gjelbėr, gjethe tė dredhėzės, jamball dhe gjembin.

Duhen tė shmangin kėto bimė shėruese:

- lėpushkėn, lulen e blirit, tėrfilin e kuq dhe mėndafshin e misrit. 

servete doli19.10.2012/15:15

Pergezoj autorin e ketij shkrimi keshille.Kam nje kerkese nga ai qe te japi shpjegime shtese per llojet e bimeve qe i propozon per ushqim,dhe ate emrat qe jane te njohur ne popull ose emrat latinisht.Edhepse kam mjaft njohuri ,nuk po di se cfare janeginseng,mendafshi i misrit,tĆrfil i kuq,lĆpushka,lĆpushe,luleradhiqe,gjembi i madh,jamboll.Pres pergjigje,faleminderit