Kujdes me tatuazhet, heqja është procedurë shumë e gjatë

Publikuar: 29.09.2012 - 17:50

Heqja e tatuazheve me laser ėshtė proces shumė i gjatė, ndėrsa nė veēanti vėshtirė hiqen ato tė bėra me ngjyrė tė verdhė ose tė kaltėr dhe tatuazhet mė tė vjetra, ka treguar hulumtimi italian i cili ka zbuluar qė tek duhanpirėsit tatuazhet hiqen mė vėshtirė.Madje edhe te heqja e tatuazheve tė vogla tė bėra me ngjyrė tė zezė duhen disa vite, thuhet nė punimin e publikuar nė revistėn mjekėsore “Archives of Dermatology”, sipas sė cilės gjysma e tė rinjve qė pėrcaktohen pėr tatuazhe nė fund vendosin edhe pėr heqjen e tyre.

Me laser thyhen grumbujt e ngjyrės dhe pastaj grimcat e ngjyrės i largojnė qelizat e imunitetit. Nga 352 persona tė pėrfshirė nė hulumtim, vetėm gjysma ka hequr tatuazhin pas 10 tretmanėve me laser, ndėrsa ēereku tjetėr pas 15 tretmanėve, ka treguar hulumtimi tė cilin e ka kryer Centro Studi GISED nga Bergamoja italiane.

Duhanpirėsit dhe personat qė kanė pėrsėritur tretmanėt laserik nė intervalet mė tė shkurtra se dy muaj kanė pasur mė pak shanse pėr tė larguar tatuazhet.

Hulumtimi ka treguar qė edhe ngjyra e verdhė dhe e kaltėr pėr shkak tė ndėrveprimit me laser ndryshojnė ngjyrėn por nuk zhduken krejtėsisht pas tretmanit.

Prandaj udhėheqėsi i hulumtimit Luigi Naldi rekomandon qė njerėzit me tatuazhet e larmishme shumėngjyrėshe duhet tė jenė tė vetėdijshėm qė procesi i heqjes sė tyre ėshtė afatgjatė dhe nuk ėshtė gjithmonė i suksesshėm.

“Pėr bėrjen e tatuazheve nevojitet vetėm gjysmė orė por pėr largimin e tyre janė tė nevojshme vite”, paralajmėron dermatologu David Goldberg  nga Fakulteti i mjekėsisė Mount Sinai nė New York,.

Ekspertėt po ashtu paralajmėrojnė pėr ēmimin e lartė tė heqjes sė tatuazheve, pasi qė paguhet secili tretman laserik.