Viber me 100 milionë shfrytëzues

Publikuar: 17.09.2012 - 22:35

Viber ka bėrė tė ditur qė numri i shfrytėzuesve tė kėtij aplikacioni nė botė ka tejkaluar shifrėn prej 100 milionė. Ky aplikacion shfrytėzuesve nė tė gjitha platformat mė tė rėndėsishmemobile mundėson komunikim pa pagesė (pėrmes Internetit) me porosi IMdheme zė.

Po ashtu, Viber ka paralajmėruar edhe versionin e ri tė kėtij aplikacioni pėrWindows Phone 7. Ky aplikacion tani pėr tani mundėson kėmbimin e porosive IM, por nė dizajnin e ri do tė ketė edhe VoIP funksionalitet tė plotė. Fatkeqėsisht pėr tė gjithė pronarėt e pajisjeve Windows Phone prodhues i tė cilėve nuk ėshtėNokia,Viberi i ri do tė jetė nė disponim ekskluzivisht vetėm nė Lumia.Viber ka publikuar edhe versionin e ri tė aplikacionit pėr platformėn S40 tėNokias. Sipas njoftimit zyrtar, prej vitit 1999 janė prodhuarmė shumė se 1,5miliardė aparate S40 dhe kjo ėshtė platformė qė nuk bėn tė injorohet. Viber prej tani ėshtė nė disponimedhe nė versionet pėr Symbian dhe Bada OS.

Pėrmes Viberit tani pėr tani kryhen rreth dymiliardėminuta biseda nė muaj, dhe dėrgohen mė shumė se gjashtė miliardė porosi. Ēdo ditė pėrmes kėtij aplikacioni mesatarisht bėhen rreth 10milionė biseda VoIP.