Kloni i iphone 5 tashmë shitet në Kinë

Publikuar: 13.09.2012 - 19:52

Pekin, 13 shtaor – Celulari i ri i menēur iPhone 5, qė u prezantua mbrėmė nė Sa Fracisco dhe qė aq shumė ėshtė i pėlqyer, tashmė mund tė ballafaqohet me sfidėn nė Kinė – edhe pse akoma nuk ka dalė nė publik.Sipas GizChina, sė fundi GooPhone zbuloi telefonin e vet nė fundin e muajit gusht dhe duket mjaft i ngjashėm me fotot e publikuara tė iPhone 5.

GooPhone I5 funksionon nė platformėn Android, mund tė marrė njė paraqitje prej 3.5 inēėsh, nė vend tė asaj prej 4 inēėsh, sa ėshtė pėrfolur tė pėrfshihet nė iPhone 5.

Sa pėr tė tjerat, tė dy smartfonėt duken mjaft identikė, shkruan PC World Alabanian.

Raw Story raporton qė GooPhone do tė pėrfshijė njė procesor 1.4 GHz quad-core, kamerė prej 8 megapiksellėsh, ekran HD dhe themen e desktopit qė ėshtė i ngjashėm me estetikėn e ikonave nė iPhone.

Sipas Bloomberg Businessweek, kjo pajisje kushton 300 dollarė. Nėse ky telefon i klonuar ėshtė njė marrėveshje e vėrtetė, Apple mund tė ketė probleme mė tė mėdha se sa vetėm njė betejė pėr ēmim nė Kinė.

Sipas Gizmodos, GooPhone, biznesi i smartfonit tė Shenzhen Shenma Lianzhong e-Commerce, ėshtė duke planifikuar qė ta padisė ndėrmarrjen Apple nėse amerikanėt provojnė tė lėshojė nė shitje iPhone 5 e vet, duke cituar shkeljet e patentave.