Njeriu mesatar peshon 62 kilogramë

Publikuar: 27.08.2012 - 21:20

Nė botė jetojnė mė shumė se shtatė miliardė njerėz dhe tė gjithė ata duhen tė ushqehen. Megjithatė, nevojat energjetike tė disa llojeve varen jo vetėm nga numri i pjesėtarėve, por edhe nga masa mesatare.

Duke pėrdorur tė dhėnat e Kombeve tė Bashkuara dhe tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, hulumtuesit nga London School pėr higjienė dhe mjekėsi tropikale kanė vlerėsuar qė popullata e rritur njerėzore ėshtė e rėndė 287 milionė tonelata, prej tė cilėve 15 milionė kanė tė bėjnė me peshėn e tepėrt trupore, ndėrsa 3,5 milionė me trashėsinė.

Masa mesatare trupore nė nivel botėror ėshtė 62 kg, ndėrsa Amerika Veriore ka masėn mė tė madhe trupore nga tė gjitha kontinentet, me masėn mesatare trupore prej 80,7 kg.

Amerika Veriore pėrbėn vetėm 6 pėr qind tė popullatės botėrore, por 34 pėr qind tė masės trupore botėrore pėr shkak tė trashėsisė. Pėrkundėr kėsaj, nė Azi jetojnė 61 pėr qind tė popullatės botėrore por ky kontinent pėrbėn vetėm rreth 13 pėr qind tė masės trupore botėrore pėr shkak tė trashėsisė.

Ky hulumtim ėshtė i rėndėsishėm sepse tregon masėn trupore dhe jo vetėm numrin e banorėve nė planet kur merret parasysh ndikimi ekologjik i racės njerėzore. Tė gjithė e dinė qė rritja e popullatės paraqet kėrcėnim pėr qėndrueshmėrinė ekologjike, ndėrsa ky studim tregon qė edhe trashėsia ėshtė kėrcėnim po aq serioz.

Popullata botėrore vazhdon tė rritet – Kombet e Bashkuara vlerėsojnė qė deri nė vitin 2050 do tė ketė 8,9 miliardė banorė nė botė.