Në QKUK kryhet një operacion i rrallë

Publikuar: 30.07.2012 - 11:38

Prishtinė, 30 korrik - Nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės ėshtė kryer njė  operacion tejet i rrallė tek pacienti me tumor prej 5 kg, qė kishte pėrfshirė kokėn dhe fytyrėn e tij, bėri tė ditur Zyra pėr media e QKUK-sė pėrmes njė njoftimi. Sipas njoftimit,

Ka pėrfunduar me sukses operimi ndaj pacientit N. Elshani, rast tejet i rrallė, me tumor 5 kilogramėsh, qė pėrveē trurit kishte pėrfshirė edhe pjesėt e tjera tė fytyrės.

Operacioni ka zgjatur mė shumė se 10 orė dhe  ėshtė kryer mė 26 korrik tė kėtij viti

nga ekipi i mjekėve i udhėhequr nga Prof. dr.Arsim Morina, neurokirurg, Dr. Agim Berisha, kirurg plastik, Dr. Agon Meka, Dr. Qamile Morina, anesteziologe, Dr. Imer Sejdiu, instrumentarja Sanije Dervishi dhe tekniket e anestezionit  Alldina Suljmani dhe Sadete Arifi.

Pacienti Elshani kishte tumor  tė turit, qė kishte pėrfshirė ashtin dhe lėkurėn, duke dalė jashtė lėkurės duke  penguar edhe pjesėn e poshtme tė fytyrės (siē shihet edhe nė fotot para dhe pas operacionit, qė i janė dėrguar redaksisė sonė)

I njėjti pacient mė herėt kishte kėrkuar ndihmėn mjekėsore nė  Tiranė, Shkup e Beograd, por pėr shkak tė rrezikshmėrisė sė madhe i ishte thėnė se nuk mund tė operohet.

Nė lidhje me kėtė rast Klinika e Neurokirurgjisė nesėr do tė mbajė njė konferencė pėr media ku do tė jepen detaje shtesė rreth kėtij rasti.

 

ADHURIM GECI02.08.2012/12:28

ADHURIM GECI E FALNDERO ARSIM MORIN SHUM PER SHERIN E DAJES ZOTI T BEKOFT PER SHERIMIE DAJES QE E GEZOVE NJE FAMILJE TE ELSHANI

Linda 31.07.2012/14:52

Un i pergzoj te gjith stafin e Qkuk per ket interveniM Po te mos ishe Arsim Morina sa per Mjekt tjer te Qkuk kisha vdek I falenderohem zotit Dhe Arsim Morines Krejt mjekt jon tut mem shti ne operacion Ky i ka than Babes tem nenshkruje ti se osht operacion i rrezikshem un ko me bo operacion Edhe sot jom gjall krejt mjekt tjer kan ik se skan dit as ni ct me bo E leje met bo operacion si Arsim Morina i vyn shum Kosoves

hysni trolli30.07.2012/17:47

brravo prof.ARSIM MORINA dhe stafit ne pergjithsi kjo deshmon qe jemi te zote po nuk kemi shume perkraje nga shteti

shkretirasuedi30.07.2012/16:23

Te lumt prof.dr.Arsim Morina dhe ekipi i juaj per kete operacin
qe shum mjek edhe ne prendim iu kan zili.Sukses ne te ardhmen prof.

experti30.07.2012/16:13

i gjori po me dhimbset veq sa ia ka shtue vedit edhe pak. E sherimi nenkupton diqka krejt tjeter.

Filipi30.07.2012/15:50

I pergezoj te gjithe pjesemarrsit ne kete operim tejet serioz dhe te rende, ndersa pacientit i deshiroj sherim dhe kthim ne familjen e tij. Smund te thuhet se mjeket kosovar nuk kan njohuri, ata nuk kane kushte per pune cfare kerkon kjo lemi.

shpendi30.07.2012/15:34

shum prekese kjo ngjarje,por vertet per tu krenuar me suksesin e mjekeve qe ben ket pun shum te sukseshme,ju lumt,pacientit i uroj sherim te shpejt dhe jet te lumtur.komplimente te gjith stafit mjeksor.

HASTRET HETEMI30.07.2012/15:17

METE VERTET POM VJEN MIR QE GJITH KY OPERACION KA PASUR SUKSES BRAVO JU UROJ NJI TE ARDHME ME TE MIR DHE SUKSESE NE PUN PO ASHTU EDHE TE OPERUMIT I UROJ SUKSESE QE TE JET SA MA MIR ME SHENDET.

Arben Mazreku CH30.07.2012/13:35

Me te vertet nje lajm shum shum i mir!!

Shpresoj qe ne te ardhmen te vazhdoni keshtut!

Pacientit i uroj sherim te shpejt !

Afrimi30.07.2012/12:52

Bravo , edhe tv duhet te qesin kesi suksesi e jo vetem te miren me te keqijat e mjekesise kosovare

Bekimi30.07.2012/12:48

Bravo per ekipin mjekeso e zoti ju ndihmoft. E pacientit ishalla zoti i fale shendet

Bekim Kastrati30.07.2012/12:46

Ju,lumt ekipit mjekesor ne krye me Arsim Morinen sherim te shpejt Niman Elshanit nga Osdrimi i Pejes

Iliri30.07.2012/11:45

Ju lumte profesor Arsim. E keni deshmuar qe keni duar te arta dhe jeni shkencetar me vlera. Pergezime tere ekipit tuaj, ndersa pacientit sherim te shpejte