Fëmijët do të vaksinohen kundër duhanit, drogës dhe alkoolit?

Publikuar: 29.06.2012 - 17:20

Pas TBC-sė dhe tetanusit, fėmijėt nė shkolla sė shpejti do tė mund tė vaksinohen edhe kundėr thithjes sė duhanit, kokainės dhe alkoolit! Shkencėtarėt mendojnė se kanė zbuluar vaksinėn qė ndalon veprimin e nikotinės. Me futjen nė trup tė gjenit tė ėērėrė nga antitrupat e nikotinės, do tė mund tė ndihmoheshin miliona njerėz anembanė botės pėr tė ndalė konsumin e cigares, besojnė shkencėtarėt.

Vetėm njė vaksinė e tillė do tė ishte e mjaftueshme pėr tu ndėrprerė varėsia. Po ashtu do tė mund t’iu jepej si vaksinė fėmijėve dhe kėsisoj do tė parandalohej pėrfitimi i shprehisė sė pirjes sė duhanit.

Por sė shpejti nuk do tė jetė edhe aq shpejt pasi vaksina ėshtė testuar vetėm nė minj, ndėrsa testimi nė njerėz do tė fillojė pėr afro 2 vjet, ndėrsa nė treg parashohin shkencėtarė ajo do tė mund tė gjendej pas pesė vjetėsh, shkruan revista Sciens.

Shkencėtarėt amerikanė nga fundi i vitit tė kaluar kanė prezantuar edhe vaksinėn revolucionare kundėr kokainės.

Nė luftė kundėr varėsisė nga droga mė sė shpeshti pėrdoret metadoni. Por kur bėhet fjalė pėr varėsinė nga kokaina, pėr kėtė ende nuk ka zėvendėsim tė tillė. Grupi i shkencėtarėve ka zhvilluar vaksinėn me tė cilėn kokainės i merret ndikimi drogues, madje edhe nė rast tė marrjes sė sėrishme tė kokainės. Vaksina kundėr kokainės te pacientėt krijon antitrupa kundėr kokainės.

Hulumtuesit kanė vaksinuar 400 persona dhe te 300 prej tyre vaksina ka ndikuar pozitivisht. Kjo vaksinė nuk e shėron varėsinė, por neutralizon ndikimin e kokainės.

Ngjashėm me kėtė, nė Kili ėshtė duke u punuar nė zhvillimin e vaksinės kundėr alkoolizimit.

N.K.2000LIVE.COM01.07.2012/11:54

NJE ZBULIM SHUME I MIRE PER RININ TONE TE BUKURE QE TE MOS SHKOJNE HAPAVE TE GABUARA. ISHALA SA MA SHPEJTE DEL NE PERDORIME EDHE PSE PO THOJIN MBAS 2 VITEVE KURE NUKE ESHTE VONE ..