Çiljeta ‘përshëndet’ edhe Greqinë si Serbinë me “F*ck Greece”

Publikuar: 29.01.2013 - 13:34

Tiranė, 29 janar -  Ēiljeta Xhilaga, si duket ėshtė kapluar nga emocionet e lindjes sė fėmijės sė parė, pasi qė, kohėve tė fundit, ‘pėrshėndetja’ mė e shpeshtė e saj pėr fqinjėt tanė, Kosovės dhe Shqipėrisė, ka qenė me “F*ck”.

Pasi ditė mė parė ‘pėrshėndeti’ Serbinė me fjalėt “F*ck Serbia” pėr heqjen e lapidarit tė ish-ushtarėve tė UĒPMB-sė nga qendra e Preshevės, ajo tė njėjtėn porosi pati edhe pėr Greqinė.

“Sapo pash njė intervistė tė Papas te News24. Ai njeri duhet dėnuar me burg dhe jo vetėm, pėr dezinformim dhe shtrembėrim tė fakteve historike. Mjerė Greqia qė pėrfaqėsohet nga njė diabolik si ai. E tmerrshme. Pash nė fjalėt e tij njė urrejtje pėr shqiptarėt. Ajo qė mė acaroi mė shumė ishte mėnyra se si ai injorant grek prekte flamurin tonė. E pra dua t’i them atij dhe tė gjithė grekėve qė shqiptarėt kanė ekzistuar”, ka shkruar Ēili, duke e pėrfunduar me njė fjali tė kėndshme: “Njė gjė s’mund qė lė thėnė, F*ck Grecce”.

Ky reagim i Ēiljetės erdhi pas intervistė sė transmetuar nė televizionin News24, ku, pėrpara gazetarit Artur Zheji, u rrėfyesi asnjėherė mė parė, ideologu neonazist i Agimit tė Artė, Kristo Papas. Ai, mes tjerash, ka thėnė se pėr Greqinė, “Epiri ėshtė Njė dhe pėr ne ekziston Njė Epir qė ėshtė grek dhe njė pjesė e tij nė kėto momente ndodhet nė duar tė huaja, nė duart e shtetit shqiptar”.

“Ndėrgjegjja shqiptare, ndėrgjegjėsimi kombėtar shqiptar ėshtė njė fenomen i cili u shfaq nė fillimet apo nga fundi i shekullit tė 19, madje nėse doni u shfaq nė fillimet e shekullit tė 20 dhe ėshtė njė ndėrgjegje kombėtare e imponuar nga fuqitė e mėdha si Italia apo Austro- Hungaria. U mbėshtetet si popull nė gjurmė tė huaja, tė vjedhura, nuk keni gjurmėn tuaj. Edhe Heroi juaj Kombėtar ėshtė Jorgjo Kastriotis, njė feudal grek i helenizmit mesjetar. Edhe ish-mbreti juaj, gjyshi i pasardhėsit tė fronit tė Zogut, Zoti Leka, pranon nė intervistėn e tij nė vitin 1931 sa mė poshtė: “Pranoj se nė tė vėrtetė brenda mbretėrisė sė shqiptarėve ka edhe vende ende greke si Korēa, Himara, Dhrovjan, Gjirokastra dhe disa tė tjerė”, ka thėnė Papas, duke u shprehur madje se “jo vetėm Vorio-Epiri por edhe e gjithė Shqipėria tė jetė njė rrethinė apo njė periferi e Greqisė”.