Skyfall censurohet në Kinë

Publikuar: 23.01.2013 - 10:11

Censoret e filmit nė Kinė kanė hequr njė skenė kyēe nė filmin hit tė Bondit “Skyfall” dhe kanė ndryshuar titrat pėr tė ndryshuar referimet pėr torturėn dhe prostitucionin nė vend.

Filmi i fundit i James Bondit ka pasur premierėn botėrore vitin e kaluar, por audiencat nė shtetin e Lindjes sė Largėt ėshtė dashur tė prisnin gati tre muaj mė shumė se fansat e Bondit nė vendet tjera tė botės.

Skyfall nė rolin kryesor me Daniel Craig mė nė fund ėshtė shfaqur nė kinema tė hėnėn – por mė parė ka pėsuar nė thikėn e censorit nė njė pėrpjekje tė dukshme pėr tė larguar referimet me regjimin dhe kulturėn kineze.

Skena e ekzekutimit nė Shanghai ėshtė fshirė nė montazhin final, ndėrsa janė lėnė referimet pėr torturimin nga agjentėt sekretė kinezė dhe industrinė e prostitucionit nė Macau, por janė ndryshuar titrat.