Oprah do ta “djegë” Armstrongun në intervistë

Publikuar: 13.01.2013 - 11:13

Oprah Winfrey po bėhet gati qė ta sulmojė Lance Armstrongun me pyetjet e saj qė do t’ia bėjė atij nė emisionin e saj lidhur me akuzat pėr doping qė ia rrėnuan karrierėn e tij sportive.

41 vjeēit i janė marr shtatė titujt e fituar tė “Tour de France” nga viti 1999 deri nė vitin 2005.

Njė vit pas zbulimit se Armstrong ka pėrdorur doping, zyrtarėt anti-doping nė Amerikė e kanė suspenduar pėrjetė nga gjitha aktivitetet sportive.

Ky rast kontravers tronditi gjithė botėn dhe bėri qė Armstrong tė jepte dorėheqje edhe nga posti qė e kishte nė organizatėn pėr luftimin e kancerit “Lance Armstrong Foundation”.

Armstrong ka heshtur pėr ēėshtjen e skandalit, por tani ai ka pranuar qė tė flasė me Winfrey, nė njė intervistė pėr emisionin e saj.

“Oprah Winfrey do tė flas ekskluzivisht me Lance Armstrong nė intervistėn e parė ‘pa dorėza’. Armstrong do tė flasė pėr akuzat kundėr tij nė skandalin e dopingut, pėr akuzat pėr mashtrim dhe pėr akuzat se ai ka gėnjyer pėr pėrdorimin e drogės pėr rritje tė performancės gjatė gjithė karrierės sė tij”, thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar nga kompania televizive, qė do tė transmetojė emisionin mė 17 janar.