Përurohet jahti i Steve Jobs (Foto)

Publikuar: 20.11.2012 - 18:35

Roterdam, 20 nėntor - Njė jaht unik nė llojin e vet lundroi tė martėn pėr herė tė parė, pas pėrfundimit tė punės pėr ndėrtimin e tij nė njė kantier detar nė Roterdam, Holandė.

I quajtur “Venus”, por i pagėzuar gjerėsisht “iBoat”, jahti u konceptua dhe u porosit prej babait tė “Apple”, Steve Jobs, i ndarė nga jeta njė vit mė parė, nė datėn 5 tetor.

Ndonėse Jobs nuk mundi kurrė ta gėzonte, fantazia dhe idetė e tij novatore, tė mishėruara nė kėtė anije, tregojnė edhe njė herė pėr vizionin jashtė tė zakonshmes tė krijuesit tė “iPhone” dhe tė gjitha produkteve tė tjera “Apple”, transmeton TCH.

Ndėrkohė, me njė vlerė ndėrtimi prej 200 milionė eurosh, “iBoat” hyn nė histori si njė prej jahteve mė tė shtrenjtė ndonjėherė.