Nik Xhelilaj, ylli i ri i telenovelave në Turqi

Publikuar: 14.10.2012 - 14:21

Tiranė, 14 tetor - Nik Xhelilaj dalėngadalė po bėhet njė nga emrat mė tė kėrkuar nė tregun kinematografik turk. Nuk kanė kaluar shumė javė qėkur ka filluar tė transmetohet seriali ‘’Qyteti i humbur’’ ku Niku aktron rolin e Kadirit dhe aktori i njohur shqiptar ka dhėnė edhe intervistėn e tij tė parė pėr gazetėn mė tė madhe turke “Hurriyet”, ku tregon eksperiencėn e tij si aktor dhe jetėn nė Turqi.-Keni ardhur nga Shqipėria kėtu, mund tė na tregoni mė shumė rreth historisė suaj?

Nik Xhelilaj: Nė fakt, para se tė vij kėtu, unė kam qenė nė Londėr. Kam lindur nė Shqipėri dhe pėr herė tė parė Turqinė e vizitova nė moshėn 12 vjeē pėr tė ndjekur shkollėn e lartė ushtarake “Kuleli” tė Stambollit, ku fillova tė mėsoj edhe leximin e parė nė gjuhėn turke, por pas pesė muajve unė u largova nga kėtu pėr shkak tė disa ngjarjeve qė ndodhėn nė jetėn time.

-Ishe ti ai qė vendose tė studioje nė shkollėn e lartė ushtarake?

Nik Xhelilaj: Jo, ishte babai im ai qė vendosi dhe kėrkoi, ndaj  mė dėrguan kėtu.

-Pas largimit nga “Kuleli” ku u vendosėt?

Nik Xhelilaj: Atėherė unė shkova nė Itali, kam qėndruar pėr njė kohė te disa kushėrinj tė mi e mė pas jam kthyer nė Shqipėri, ku vendosa tė studioj dhe punoj.

-Nė lidhje me shikueshmėrinė e serialeve nė Shqipėri, sa ndiqen?

Nik Xhelilaj: Ndiqen shumė, madje televizionet furnizohen me seriale edhe nga jashtė si nga Turqia e Brazili, por ka raste qė televizionet turke transmetohen nėpėr platforma tė ndryshme televizive nė Shqipėri.

-Cilat seriale ndiqen mė shumė atje sipas jush?

Nik Xhelilaj: Unė nuk mund tė them tė vėrtetėn nė kėtė rast, sepse nuk shikoj seriale pėr shkak tė kohės sė limituar. Por nga ajo qė kam dėgjuar nga familja ime, mund tė them lirisht se “Gümüŗ” dhe “Ezel” kanė thyer ēdo rekord tė shikueshmėrisė…

-Cila ėshtė pika kthesė e karrierės sate deri mė tani?

Nik Xhelilaj: Ka qenė ky projekti im i tretė me shkollėn time qė mė ka hapur dyert gjithandej, njė film shqiptaro-gjerman qė nė vitin 2010 ka marrė pjesė dhe ėshtė shpėrblyer nė Festivalin Internacional tė Filmit nė Moskė. Gjergji mori ēmimin si “Aktori mė i mirė”, ndėrsa gjithashtu edhe nė festivalin e filmit nė Nuremberg mori ēmimin pėr aktorin mė tė mirė, pėrfshi kėtu edhe nė tjetėr festival nė po tė njėjtin vit.

-Cili ishte objektivi i kėtij filmi?

Nik Xhelilaj: Njė i ri i cili kishte premtuar se do tė martohet me njė vajzė nga fshati, por mė pas ai pėr tė mbledhur para largohet jashtė vendit…

-Nė projekt-serialin ‘’Qyteti i humbur’’, si keni arritur tė depėrtoni?

Nik Xhelilaj: Pėr kėtė projekt unė kam marrė ftesė nga producenti i mrekullueshėm -Uygur Faysal Soyal, qė menjėherė mė tregoi rolin e Kadirit.

Ēfarė roli aktron Kadiri?

Nik Xhelilaj: Pėr shkak tė vėshtirėsisė sė gjuhės ėshtė njė rol i rėndė dhe i komplikuar pėr mua. Pėrveē kėsaj, Kadiri gjithmonė kėrkon tė ruajė nderin e familjes sė tij. Njė familje e ardhur nga Deti i Zi dhe e vendosur nė Stamboll. Ky qytet i madh dhe me shumė mėnyra pėr t’u argėtuar, Kadirit nuk i bėn shumė pėrshtypje pėr faktin se qėndron gjithmonė pranė nėnės sė tij dhe te biznesi dhe fėmija i tij. Pėr mua ėshtė njė karakter shumė i bukur, sepse kėta dy tė rinj janė shumė tė pjekur.

-Po si ėshtė mėnyra e tė punuarit nė Stamboll?

Nik Xhelilaj: Si pėr fillim shumė e vėshtirė, do njė pėrpjekje tė madhe, edhe pse partnerėt e artit janė miq tė mi. Puna ėshtė punė kudo qė tė shkosh, ka njė detyrė qoftė nė Mars apo nė Hėnė ėshtė e njėjtė, sepse kėrkon punė.

-Ndiheni rehat kėtu?

Nik Xhelilaj: Shumė, ėshtė njėsoj si Shqipėria. Hera e parė qė vizitova vendin Bostanēi, unė u dashurova me atė vend, nėse njė ditė do tė kisha vendosur tė jetoj nė Turqi, sigurisht qė do kisha zgjedhur Bostanēin.

 

PLLLLL15.10.2012/10:47

Qyqi, ne vend se te synoj Europen, ky humbet veten ne Turqi.