Filmi i ri i Blerim Destanit "90 minutes – Das Berlin Projekt"

Publikuar: 01.05.2012 - 10:38

Berlin, 1 maj    - Filmi "90 minutes – Das Berlin Projekt" ku aktori i mirėnjohur Blerim Destani luan rolin kryesor do tė shfaqet si premierė botėrore nė kuadėr tė Festivalit "Achtung Berlin" .

Pėrkrah Blerim Destanit nė role tjera paraqiten aktor me famė botėrore siē janė: Udo Kier, Nicolette Krebitz, Richard Sammel, Werner Daehn etj.

Filmi ėshtė xhiruar nė Berlin nė disa nga lokacionet mė atraktive tė qytetit siē janė: Tempodrom, Stadiumi olimpik, kinemaja "Zoo Palast", muzeu i filmit "Filmhaus", "Skylounge" etj.

"90 minutes – The Berlin Project" ėshtė njė histori emocionuese qė shqyrton emocionet e krijuara nė nivele tė ndryshme tė realitetit nėpėrmjet tė cilit i shqyrtojmė zgjidhjet tona, motivimet dhe jetėn nė pėrgjithėsi, raporton mia. Koncepti themelor ėshtė qė tė tregohet historia nė kohėn reale pėrderisa e ndjekim veēanėrisht personazhin. Gjatė incizimin janė pėrdorur kuadro tė gjata tė cilat nė fund japin njė imazh tė pėrgjithshėm se i tėrė filmi ėshtė i xhiruar nė njė kuadėr.

Kjo qasje vizuale e rrit ndjenjėn pėr realitetin, pėrderisa vetė veprimi varet mė shumė nga zgjidhjet mizanskenike me pėrdorim minimal tė dialogjeve. Nė kėtė mėnyrė filmi tėrėsisht mbėshtetet nė vlerat themelore, sineatike dhe gjuhėn filmike. Koncepti i xhirimit nė kohė reale dhe nė njė kuadėr krahas asaj se e intensifikon vlerėn emocionale tė filmit gjithashtu krijon njė imazh tė freskėt dhe ironik tė zhanrit filmik. Ky koncept i veēantė i jep veprės vlera unikale dhe paraqet bazėn artistike tė potencialit filmik.

Pėr shkak tė vetė konceptit tė filmit xhirimet kanė zgjatur dy javė, duke i paraprirė pėrgatitjet nga tetė javė prej tė cilave dy tė fundit kanė qenė komplet teknike, prova me aktor dhe mizanskenash me gjithė ekipin e aktorėve dhe tė filmit nė lokacionet e vėrteta.

Ngjara fillon nė premierėn e filmit” "90 minuta" nė kinemanė Zoo Palast nė Berlin. Nė qendėr tė ngjarjen ėshtė Sebastiani (Blerim Destani), njė aktor i ri (ylli i filmit nė rritje), i cili prej kėtu e fillon "misionin e tij hakmarrės". Vazhdojnė tutje shumė ngjarje tė pazakonta, situata bizare tė cilat pėrfundojnė nė kthime tė papritura. Skenari u jep shumė hapėsirė aktorėve nė ndėrtimin e personazheve reale dhe multidimensionale dhe pėrbėhet nga njė numėr i madh i mikro situatave me potencial tė hapur tė zgjidhjeve tė ndryshme dhe me kontribut mė tė madh artistik.

"90 minutes – The Berlin Project" ėshtė njė udhėtim emocionues 90 – minutash nė kohė reale e aktorit Blerim Destani dhe regjisorit Ivo Trajkov. Tė cilėt me sukses e realizuan kėtė ide pėr njė film vėrtetė unikal.

Regjisori i njohur Ivo Trajkov qė jeton dhe punon nė Pragė, nė FAMU (Akademia e filmit dhe televizionit ne Pragė) ėshtė autor i skenarit dhe regjisor i filmit.

Ndėrsa nė kėtė projekt tė ri filmik, pėrkrah Blerim Destanit paraqiten edhe aktorėt, Udo Kier,  Nicolette Krebitz, Richard Sammel, Werner Daehn etj.

Premiera botėrore e filmit ėshtė dhėnė nė kuadėr tė Festivalit "Achtung Berlin" mė 23 prill dhe mė pas ka vazhduar distribuimi i filmit nė rrjetet e kinemave nė Gjermani dhe BE.

"90 minutes – The Berlin Project" ėshtė me skenar dhe regji tė Ivo Trajkov, drejtor i fotografisė ėshtė Suki Medenēeviē, kamera operator Marcus Polhus, Kostumografe Irene Ip, skenografe Barbara Falkner dhe muzika e Birger Clausen.

 

00701.05.2012/11:07

i lumt Blerimit