“Rock për rock” hap dyert për të njëmbëdhjetën herë

Publikuar: 23.04.2012 - 09:52

Prishtinė, 23 prill – Muzikantėt qė mbajnė gjallė frymėn e rock muzikės nė vend, pėr tė njėmbėdhjetėn herė do tė bėhen bashkė nė njė skenė. Koncerti i vetėm garues i muzikės rock nė Kosovė, ka lansuar thirrjen publike pėr tė gjitha grupet e reja tė rockut. “Rock pėr rock”, i cili sivjet hyn nė dekadėn e dytė tė themelimit, do tė mbajė dyert hapur pėr pjesėmarrje deri nė ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit maj. Grupet e reja qė duan tė bėhen pjesė e garės mė tė madhe tė rock muzikės, kanė fiks njėzet e tri ditė kohė qė tė dėrgojnė nė adresė tė kėtij koncerti demoincizimet pėr dy kėngė tė grupit.

“Beteja” pėr tė triumfuar garėn sikurse tradicionalisht, edhe sivjet do tė mbahet nė qershor, nė teatrin “Oda”.

Agim Berisha, njėri nga organizatorėt, ka thėnė se edhe kėtė edicion kushti i parė pėr tė “kaluar” testin ėshtė gatishmėria pėr tė performuar “live”.

“Kushtet mbesin tė njėjtat. Nga dy kompozime origjinale duhet tė dorėzohen nga secili grup pjesėmarrės deri mė 15 maj”, ka thėnė Berisha, derisa ka shtuar se pas mbylljes sė konkursit do tė bėhet vlerėsimi dhe pėrzgjedhja e atyre qė do tė bėhen pjesė e garės.

“Meqė ėshtė kusht kėndimi ‘live’ duhen disa ditė derisa t’i dėgjojmė tė gjitha materialet dhe tė shohim ēka kanė sjellė”, ka thėnė ai.

Pėrveē grupeve konkuruese, siē e do zakoni, nė skenėn e “Rock pėr Rock”, do tė performojnė edhe mysafirė.

“Shpresojmė qė do tė kemi disa muzikantė nga Zvicra. Jemi nė negociata”, ka thėnė ai.

Ata qė pėrzgjidhen pėr konkurrim, do tė ngjiten nė skenė nė qershor. “Koncerti nė “Odė”, pritet tė bėhet brenda periudhės kohore 6-8 qershor”, ka thėnė Berisha, derisa ka theksuar edhe njė gjė.

“Konkursi ėshtė i hapur pėr tė gjithė. Nuk ka kufi”.

Njėmbėdhjetė vjet mė parė, pesė shokė, do tė mblidheshin pėr tė biseduar seriozisht rreth njė ideje qė deri atėherė kishte qarkulluar mes tyre si nė mjegull. Agim Berisha, Shkėlzen Veseli, Muhamet Veseli, Agron Bajrami dhe Valton Besimi do tė hidhnin nė letėr projektin pėr organizimin e njė koncerti tė rockut nė Kosovė. Qėllimi qė ata i kishin vėnė vetės ishte t’u ndihmohet tė rinjve qė dėshirojnė tė kultivojnė subkulturėn e rockut.

Karakteri i koncertit “Rock pėr rock”, sipas tė gjitha gjasave, thotė Berisha, do tė jetė i njėjtė. Ai ka shtuar se synimi kryesor i kėtij koncerti ėshtė t’u jepet mundėsia atyre qė punojnė dhe kompozojnė pėr tė treguar kreativitetin e tyre.

“Jemi tė kėnaqur qė kemi arritur qėllimin tonė. T’i intrigojmė tė rinjtė qė tė punojnė dhe tė jenė mė kreativė. Duam qė ata qė vijnė tė performojnė nė ‘Rock pėr Rock’ tė jenė vetja e tyre”, ka thėnė Berisha.

Ai ka shtuar se “Rock pėr rock” nga edicionet e kaluara ka nxjerrė disa emra qė edhe sot janė aktivė nė skenėn muzikore.

“Ka shumė tė ri qė kanė nisur karrierėn e tyre nė skenėn e ‘Rock pėr rock’. Linda Halimi ėshtė vetėm njėra nga ata qė shpėrblimin e parė e ka marrė nė kėtė koncert”, ka thėnė Berisha.

“Rock pėr Rock” sivjet ėshtė mbėshtetur nga Drejtoria e Kulturės e Komunės sė Prishtinės. Sponsorė medialė janė “Koha Ditore” dhe KTV-ja.

Fitues i edicionit jubilar tė “Rock pėr rock” ishte shpallur grupi “Stickers”. Grupi kishte mposhtur nė konkurrencė “Freak Week”, “Nosie Seed”, “Torch”, “Throne”, “New Age Rock” dhe “Crossroads”.

Mysafir i koncertit ka qenė bendi “Tunica Dartos” nga Lucerni i Zvicrės.