Kalendari historik, 23 prill 2012

Publikuar: 23.04.2012 - 09:07

1564 - Lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, William Shakespear.

1616 - Vdiq nė Madrid shkrimtari i famshėm spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė  botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

1661 – Charli II u kurorėzua mbret i Anglisė.

1858 - Lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin “Nobel” mė vitin 1918.

1897 - Lindi Lester Pirsen, burrė shteti dhe politikan i njohur kanadez. Pirsen fitoi ēmimin “Nobel” mė vitin 1957 pėr  pėrpjekjet pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Kanalit tė Suezit. Nga vitet 1963-1968 ai ishte kryeministėr i Kanadasė.

1918 - Flota britanike, nėn komandėn e admiralit Kejs, goditi bazėn e nėndetėseve gjermane nė Zibrug.

1945 - Ushtria ruse ēliroi kampet e pėrqendrimit tė Sashenhauzenit dhe Ravensbrukut.

1952 - Vdiq sopranoja e famshme gjermane, Elizabet Shuman. Ajo shkėlqeu me "Don Zhuanin" dhe "Kėshtu  bėjnė tė gjithė" tė Mozartit.

1990 - Vdiq Polet Godard, aktore amerikane dhe ish-bashkėshortja e Charlie Chaplinit. Me bashkėshortin ajo interpretoi nė filmat "Kohėt moderne" dhe “Diktatori".

1990 - Kryeministri kinez Li Peng vizitoi Bashkimin Sovjetik. Kjo ishte edhe vizita e parė e njė zyrtari tė lartė kinez qė nga viti 1964.

1996 - Britania mori njė kthesė tė fortė nė politikėn e saj lidhur me minat kundėr forcave tokėsore, ku theksoi nisjen e shkatėrrimit tė menjėhershėm tė stoqeve tė saj tė minave dhe bashkimin me njė fushatė ndėrkombėtare pėr ndalimin e tyre. 28 shtete mbėshtetėn ndalimin e pėrdorimit tė minave tokėsore. Sipas shifrave tė IKB-sė, nė tė gjithė botėn ndodhen 100 milionė mina tokėsore dhe ēdo vit vriten dhe gjymtohen nga 250 mijė veta.

1996 – UNESCO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn e librit dhe tė sė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigantėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut William Shakespear dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes.