KTV, tv kanali më i pëlqyer në Kosovë

Publikuar: 19.04.2012 - 18:03

Prishtinė, 19 prill - Si zakonisht edhe kėtė vit uebfaqja dedikuar botės sė televizionit, Telekomanda.com ka organizuar njė sondazh pėr tė dhėnė njė pasqyrė pėr atė se ēfarė po shikohet nė televizionet kosovare. Sado qė ėshtė e thjeshtė, ky sondazh ėshtė edhe njė parapėrgatitje pėr renditjen e programeve mė tė mira nė kanalet kosovare. Kėtė vit renditja do tė pėrfshijė  programet mė tė mira dhe do tė publikohet gjatė pjesės sė parė tė muajit maj, nė prag tė mbylljes sė sezonit televiziv, transmeton Shqipmedia.

Sondazhi ėshtė organizuar nė uebfaqen tonė ku vizitorėt kanė mundur tė votojnė pėr programe tė zgjedhura nė kategori tė ndryshme. Secila kategori ka pasur opsionin shtesė i cili nuk ka theksuar ndonjė program, dhe ky ėshtė vlerėsuar si njė mohim i shikuesve pėr tė shikuar ēdonjėrin nga emisionet alternative. Pjesėmarrėsit gjithashtu kanė ofruar mendimet dhe opsionet nė fund tė sondazhit duke shfaqur preferencat e tyre pėr gjithēka qė ka munguar nė kėtė sondazh.

Kategoria e parė ka pėrfshirė shout argėtues qė shfaqen nė tri kanalet kombėtare. Nė kėtė kategori Oxygen ka dominuar tek shikuesit me gati gjysmėn e votave tė shikuesve. Edhe Milioneri ka pasur njė pjesėmarrje prej pothuajse 35%. Shifra inkurajuese ka arritur edhe Fehi’s Show i cili vetėm pėr njė vit shfaqjeje ka kaluar shifrėn prej 15%. Rezultatet e sondazhit pohojnė faktin qėRTK ka vepruar me mend kur ka anuluar emisionin Odeon i cili ka arritur vetėm 1.1%, duke mos arritur tė marrė as 5 vota.

Kategoria duket se ka qenė e pėrshtatshme pėr votuesit, pasi asnjė nuk ka zgjedhur opsionin alternativ si pėrgjigje pėr ndonjė emision tjetėr apo mospėlqimin e kėtyre emisioneve.

Nė kategorinė e serialeve vendore tė cilat me largimin nga skema tė tri serialeve fillestare nė RTK, kanė mbetur tė varfra nė kanalet kombėtare, vazhdon tė dominoj si zakonisht Kafeneja Jonė. Seriali epik kosovar ka arritur tė marrė mė shumė se ¾ e votave duke lėnė mbrapa dy prodhimet e fundit tė Kujtesės, Amkademiku dhe Kombinati. Kėto dy seriale pėrkundėr kohės sė shkurtėr tė transmetimit para sondazhit duket se menjėherė kanė arritur tė gjejnė audiencėn e tyre.

Nė kėtė sondazh ėshtė vėrejtur njė numėr i madh i shikuesve tė Klan Kosova. Pėr shkak se ėshtė kanal kabllor dhe nuk ka shumė programe origjinale, vetėm programi i mėngjesit nė kėtė kanal, Ora 7 ka qenė i vendosur nė sondazh. Ky program ka joshur rreth 35% tė pjesėmarrėse, duke lėnė mbrapa Njė kafe me Labin me 19%. 2 Plus ka nisur me sukses emetimin nė KTV duke u ofruar afėr 14%, mė lartė se Programi i mėngjesit nė RTK dhe Matinee. Rezultate dėshpėruese ka pasur pėr dy programet e RTV21, Bon Bon dhe RelaX. Tek programet informative duket se kemi njė fitues tė pastėr. Interaktiv shikohet nga pothuajse gjysma e pjesėmarrėsve nė sondazh., 48. 28 pėr qind  Shifrat e emisionit me tė cilin shkojnė nė gjumė shumica e kosovarėve janė gjigante krahasuar me programet tjera informative. Lajmet e RTK-sė kanė kaluar pak mbi 20%, duke u renditur vetėm mbi 3.6% mbi Lajmet e KTV-sė. Ajo qė nuk po funksionon tek lajmet duket tė jetė Ditari i orės 18:30 nė RTV21. Vlen tė theksohet qė shumica e votuesve qė kanė zgjedhur opsionin alternativ nė kėtė kategori kanė pėrmendur Lajmet e orės 20 nė Klan Kosova. Nga votat pėr opsionin alternativ, diku rreth 6% shkojnė pėr lajmet e mbrėmjes nė Klan Kosova qė e vendosin edhe mė lartė se RTV21.E nėse diku RTV21 po ka sukses atėherė janė serialet turke. Edhe pse kanė kaluar disa muaj nga pėrfundimi, seriali Ezel vazhdon tė mbetet i preferuari i kėsaj kategorie tek kosovarėt. Seriali Lale nė KTV renditet i dyti, pak para serialit Sulltani. Magjia e 1001 net ka rėnė dukshėm pėr shkak tė pėrfundimit tė hershėm sigurisht, por duhet kuptuar qė ky serial ka ndihmuar nė masė tė madhe shikueshmėrinė e serialit Sulltani. Ajo ēfarė befason tek kjo kategori ėshtė njė e pesta e votuesve tė cilėt deklarojnė qė nuk shikojnė kėto seriale. Pra, mesa duket jo krejt kosovarėt janė tė ēmendur pas serialeve turke.

Pėr dallim me kategoritė tjera, tek kategoria e programeve sportive, pjesėmarrėsit nė sondazh kanė pasur mundėsinė tė votojnė pėr 2 opsione. Kjo pėr shkak se kanė qenė tė pėrfshira garat sportive tė drejtpėrdrejta dhe programet pėrmbledhėse sportive. Sporti Total duket tė jetė dukshėm mė i shikuar me ēerekun e votave, e kėtu sigurisht qė pėrfshihet edhe shtrirja e kėtij emisioni edhe nė pjesėn e fundit tė Interaktiv. Megjithatė votat kanė qenė tė ndara tė Interaktiv dhe Sportit Total. Liga e Kampionėve mbetet gara e preferuar e kosovarėve me mbi 40% tė votave. La Liga ka kaluar 15% derisa, Superliga e Kosovės ishte afėr 6% pas 2me1 nė RTV21.

Kosovarėt e kanė tė qartė se kujt duhet ti besojnė tek programet informative e debutuese politike. Rubikon ka arritur tė marrė shumicėn e votave, 36 pėr qind duke krijuar njė epėrsi tė vogėl ndaj Jeta nė Kosovė. Kėto dyja janė bindshėm mė tė shikuara nė kategorinė e tyre, lart mbi Drejtėsia nė Kosovė dhe programet debutuese tjera nė RTK dhe RTV21. Ka pasur vota edhe pėr Zona B, e cila pėrkthyer nė pėrqindje do tė arrinte diku rreth 2.5%.

sami21.04.2012/10:59

Shume e vertet. Jam ne diaspore dhe sikur mos te ishte KTV nuk e kisha shikuar kurre televizorin shqip. Kur e shoh RTK me duhet te vjell. Shume destruktiv ne dobi te qeverise se Thaqit. Vetem objektiv dhe vetem duke kritikuiar te keqen ju don populli. Bravo dhe respekt per Flaken, per Adriatikun e e me se shumti per Vetonin.