Anri Sala prezanton Francën në Bienalen e Venecias, 2013

Publikuar: 13.01.2012 - 13:23

Paris, 13 janar - Edhe pse sapo u la pas Bienalja e Venecias 2011, pėrgatitjet kanė nisur pėr atė tė vitit 2013, ku shqiptari i lindur nė Paris, Anri Sala, do tė pėrfaqėsojė Francėn nė kėtė event tė rėndėsishėm arti, njofton BW. Sala, qė prezantohet nga Hauser & Wirth dhe galeria e Marian Goodman galleries, do tė punojė nė video. Puna e tij nė kėtė aspekt ka marrė vlerėsime, kėshtu Daniel Birnbaum shkroi nė vitin 2004 nė Artforum se Sala “ėshtė njė ekspert nė krijimin e formave tė pėrsėritura qė prodhojnė disa zona tė trurit, por kurrė nuk shkon aq larg sa tė shkaktojė dhembje me to”.

Ky nuk ėshtė udhėtimi i parė nė Venecia i Salės. Filmi i tij “Burri i burrit” fitoi Cmimin e Artistit tė Ri nė vitin 2001 nė Bienale. Filmi prezantonte njė plak nė katedralen e Milano, ulur nė njė stol. Koka e plakur herė ulej dhe herė ngrihej. Ndėrkohė videoja e tij “Mė jep ngjyrat” reflekton trasnformimin e kryeqytetit tė Shqipėrisė, Tirana. Filmi ende po shfaqet ne Tate Modern.