Eliza Dushku në Tiranë, promovon vlerat turistike të Shqipërisë

Publikuar: 06.08.2011 - 17:23

Tiranė 6 gusht- Eliza Dushku, aktorja e njohur shqiptare nė Hollivud ka mbėrritur dje (e shtunė) nė Tiranė, pėr tė ndikuar me imazhin e saj nė promovimin e vlerave turistike tė Shqipėrisė. Mbėrritja e saj nė aeroportin “Nėnė Tereza”, ku u prit nga nėnkryetarja e Bashkisė, Jorida Tabaku, u shoqėrua me njė gjest shumė sinjifikativ. Ajo firmosi kėrkesėn pėr tė pasur njė pasaportė shqiptare, duke u bėrė kėshtu dhe zyrtarisht njė shtetase shqiptare.  Kjo ėshtė hera e tretė qė ajo viziton Shqipėrinė dhe u shpreh se ndjehej shumė e lumtur. Kėtė herė kam sjellė njė grup xhirimi amerikan, pėr tė udhėtuar rreth vendit dhe pėr tė dokumentuar bukuritė dhe vlerat e Shqipėrisė, nė mėnyrė qė t’i tregojmė botės mė shumė mbi Shqipėrinė. Njerėzit ende nuk dinė mjaftueshėm pėr kėtė vend dhe nė disa raste duhet t’ia tregosh se sa e bukur ėshtė Shqipėria nga bregdeti, nga malet dhe qytetet e saj", u shpreh ajo. Ndėrsa nėnkryetarja e Bashkisė sė Tiranės Jorida Tabaku, tha se “aktorja  ka ardhur pėr tė promovuar vlerat social-kulturore tė Shqipėrisė, pėr tė parė disa nga qytetet kryesore pėr rreth 10 ditė”.  Projekti i aktores i cili mbėshtetet nga producentė tė "Lonely Planet” apo "Travel Channel", ka pėr qėllim pėr tė treguar sa e mahnitshme ėshtė Shqipėria. Nė kėtė projekt janė bashkėpunėtorė dhe fotografi shqiptar Fadil Berisha, aktori Blerim Destani dhe sopranoja Inva Mula.Gjatė qėndrimit tė saj disi tė gjatė nė Shqipėri, aktorja do tė vizitojė disa nga qytetet kryesore tė vėndit si Durrėsin, Beratin, Krujėn, Vlorėn, si dhe qytetin e Korēės prej nga ka prejardhjen babai i saj.  Aktorja Eliza Dushku, 30 vjeē e nisi karrierėn kur ishte vetėm 12 vjeē me filmin “That night”. Gjatė viteve 1996 - 1998 pėrfundoi shkollimin nė gjimnazin "Ėatertoėn Highschool" dhe dėshironte tė vazhdonte studimet, mirėpo pas ofertave pėr rolet nė filmat Buffy dhe Angel vendosi tė vazhdonte karrierėn si artiste. Prindėrit e Elizės janė profesorė universiteti, babai ėshtė shqiptar nga Korēa, ndėrsa nėna daneze dhe jep mėsim nė universitetin e Suffolk-ut nė Boston.  Ajo ka luajtur pėrkrah aktorėve tė famshėm si Leonardo Di Caprio dhe Robert de Niro si dhe Arnold Schwarzeneger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi nė filma si "This Boy’s Life" dhe "True Lies”. Ndėr filmat ku ajo luan mund tė pėrmėndim:”Noah's Arc: The Neė Beginning (2009), The Cover Up (2008),Sex and Breakfast (2008),Bottle Shock (2008),On Broadėay (2007),

Nobel Son (2007),Open Graves (2007),Buffy the Vampire Slayer: Chaos Bleeds (2003) ,Ėrong Turn (2003)–Jessie Burlingame City by the Sea (2002)–Gina, etj.

 

Petri Pervizaj06.08.2011/21:11

Esht nje shembull i mirƫ qƫ aktorja e madhe shqiptare merr pasaporten e shtetit shqiptar por ma mir do te ishte qe edhe shqiptareve tjer kudo qe jetojn e qe e ndijn veten shqiptar ti jipen pasaportat e shtetit shqiptar!